Polski system ciepłowniczy jest jednym z najbardziej rozwiniętych w całej Unii Europejskiej. Zaopatruje on w ciepło ponad 40%. gospodarstw domowych w kraju. Stan infrastruktury ciepłowniczej w wielu miejscach w Polsce nie jest idealny, a systemy niestety – przestarzałe.

Najczęstsze przyczyny awarii sieci ciepłowniczych w oczach Polaków

Jak wynika z najnowszych wyników badań przeprowadzonych na reprezentatywnej grupie Polaków, zawartych w raporcie Radpol S.A. „Polacy a ciepłownictwo i środowisko 2021”, wśród najczęstszych przyczyn powstawania awarii ciepłowniczych Polacy wskazują na przestarzałą infrastrukturę przesyłową.

Przed branżą ciepłowniczą staje wyzwanie jakim jest pozyskanie finansowania na niezbędne modernizacje i dalszą rozbudowę sieci przesyłowych. Przebudowa i modernizacja tych sieci jest nieunikniona i wiązać się będzie z wysokimi nakładami finansowymi, warto więc wziąć pod uwagę nie tyko kwestie bezpośrednich kosztów budowy, ale również koszty ich przyszłej eksploatacji – wyjaśnia Anna Kułach, Prezes Zarządu Radpol S.A.

Jak Polacy oceniają stan systemów ciepłowniczych?

Polacy dostrzegają a raczej czują na własnej "skórze" problem z przestarzałą infrastrukturą przesyłową ciepła. Mimo pozytywnych zmian jakie zaszły w mijających latach w branży ciepłowniczej. Co czwarty badany uważa, że sieć ciepłownicza w miejscu, w którym mieszka jest przestarzała i wymaga modernizacji.

Ponad jedna trzecia badanych uważa, że rurociągi do transportu ciepła w ich mieście są modernizowane, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Jedynie co dziesiąty ankietowany wskazuje, że są one zmodernizowane i odpowiadają najwyższym standardom. Co trzeci ankietowany nie umie określić, jaki jest stan systemów ciepłowniczych w jego miejscu zamieszkania.

Obecnie w Polsce eksploatowanych jest ponad 20 tys. km sieci ciepłowniczych charakteryzujących się różnym stanem technicznym. Prawie połowa z nich wykonana jest w nieefektywnej i przestarzałej już technologii kanałowej – często z bardzo złą izolacją cieplną. W celu osiągnięcia 85% wyniku efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych do roku 2030 (wg. złożeń Polityki Energetycznej Polski 2040) należy znaczną część przestarzałych sieci kanałowych wymienić na efektywne, kompletne systemy rur preizolowanych z barierą dyfuzyjną – dodaje Witold Niesiołowski, Doradca Zarządu ds. Ciepłownictwa w Radpol S.A.

„Polacy a ciepłownictwo i środowisko 2021”
ZOBACZ PEŁNY TEKST RAPORTU


Badanie do raportu „Polacy a ciepłownictwo i środowisko 2021” zostało przeprowadzone w dniach 16–18 lutego 2021 r. na reprezentatywnej grupie Polaków powyżej 18 roku życia, mieszkających w miastach, zgodnie z rozkładem płci, wieku i klasy wielkości miejscowości. Głównym celem badania było zapoznanie się z opinią Polaków na temat oczekiwań społecznych wobec ciepłownictwa systemowego a także rozwiązań ekologicznych w przededniu transformacji energetycznej. Wywiady przeprowadzono online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel.