Dwie farmy są budowane w Samolubiu (woj. warmińsko-mazurskie), a po jednej w Czernikowie obok już działającej instalacji (woj. kujawsko-pomorskie) i w Przykonie (woj. wielkopolskie) w pobliżu farmy wiatrowej FW Przykona i budowanej elektrowni PV Gryf. Dla wszystkich projektów wydano polecenie rozpoczęcia prac (ang. Notice-to-proceed – NTP) pod koniec marca 2021 r. Obiekty zostaną uruchomione w 2022 r.

Małe instalacje będą wyposażone w panele bifacjalne (obustronne), które generują energię elektryczną ze światła padającego z dwóch aktywnych stron, a nie z jednej, jak to ma miejsce w tradycyjnych panelach. Ich zaletą jest wyższa wydajność, wymagają jednak odpowiedniej konstrukcji montażowej, a także przygotowania powierzchni pod całą instalacją, w celu uzyskania odpowiedniego współczynnika odbijania promieni słonecznych – tak, by spodnia strona paneli również mogła wytwarzać elektryczność z padającego na nią światła.

Panele obustronne, zwane też Glass-Glass, wytwarzają o około 10% więcej energii elektrycznej od paneli standardowych. Mają wysoką sprawność konwersji energii i o nawet 10 lat dłużej zachowują wydajność pracy.

Aktualnie Energa OZE ma dwie farmy PV o łącznej mocy zainstalowanej na poziomie 5,4 MW. To PV Czernikowo koło Torunia oraz PV Delta pod Gdańskiem. W 2020 i 2019 r. produkowały po około 5 GWh rocznie. Budowa PV Gryf rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku (w sąsiedztwie farmy wiatrowej Przykona). Obiekty znajdują się na części 300 ha gruntów zrekultywowanych po odkrywce kopalni węgla brunatnego Adamów. Na tym terenie zaplanowano budowę odnawialnych źródeł energii (OZE) o sumarycznej mocy przekraczającej 100 MW.

Przeczytaj także: Mikroinstalacje napędzają rynek fotowoltaiki