W planie opisano kroki, jakie KE zamierza podjąć, by osiągnąć powyższy cel. Połączono w nim wszystkie unijne strategie istotne w kontekście zwalczania zanieczyszczeń i zapobiegania im, z naciskiem na wykorzystanie do tego celu rozwiązań cyfrowych. Nastąpić ma przegląd przepisów UE w kierunku zidentyfikowania luk w prawodawstwie i dziedzin, w których należałoby wdrożyć nowe przepisy.

Wśród najważniejszych celów wymieniono:

  • poprawienie jakości powietrza;
  • poprawienie jakości wody poprzez ograniczenie ilości zanieczyszczeń, odpadów z tworzyw sztucznych w morzu i uwalnianych do środowiska mikrodrobin plastiku;
  • poprawienie jakości gleby poprzez ograniczenie utraty składników pokarmowych i stosowania pestycydów chemicznych;
  • zmniejszenie o 30% odsetka osób stale narażonych na hałas komunikacyjny;
  • znaczne ograniczenie wytwarzania odpadów ogółem i zredukowanie o 50% resztkowych odpadów komunalnych.

Oprócz tego podjęte mają być różne inicjatywy, np. przegląd norm jakości wody w rzekach i morzach UE, dostosowanie norm jakości powietrza do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia czy skuteczniejsze egzekwowanie zasady zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń wraz z organami ds. ochrony środowiska i innymi władzami.

Jak wynika ze sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) dotyczącego zdrowia i środowiska, w państwach unijnych każdego roku aż 400 tys. przedwczesnych zgonów (w tym z powodu nowotworów) związanych jest z zanieczyszczeniem powietrza. Oprócz tego 48 tys. przypadków choroby niedokrwiennej serca oraz 6,5 mln przypadków przewlekłych zaburzeń snu ma związek z hałasem.

Przeczytaj także: Fundusz Odbudowy – projekt ustawy o zasobach własnych