• Farma Baltic Power została objęta systemem wsparcia publicznego
  • To gwarancja stałych przychodów przez 25 lat
  • Mechanizm obowiązuje, jeśli przed upływem siedmiu lat wprowadzi energię do sieci

Joint venture do budowy elektrowni

PKN Orlen, Baltic Power oraz należąca do kanadyjskiej grupy Northland Power spółka NP Baltic Wind mają umowę joint venture dotyczącą przygotowania, budowy i eksploatacji morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1200 MW położnej w obszarze polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Bałtyku.

Wsparcie publiczne

Wcześniej projekt Baltic Power uzyskał wsparcie przyznane przez Prezesa URE w postaci 25-letniego kontraktu różnicowego. W tym rozwiązaniu inwestor zyskuje prawo do pokrycia ujemnego salda energii elektrycznej wytworzonej na morzu i wprowadzonej do sieci. Oznacza to, że regulator będzie niwelował ewentualną różnicę pomiędzy rynkową ceną sprzedaży energii, a kosztem jej wytworzenia.


Kontrakty różnicowe

Kontrakt różnicowy różnicowego (ang. Contract for Difference – CfD) to mechanizm zapewniający wytwórcom stałą, indeksowaną wskaźnikiem inflacji, cenę za energię elektryczną wyprodukowaną w czasie początkowych 100 tys. godz. przy pełnym obciążeniu i w okresie do 25 lat eksploatacji. Jeśli ustalona cena będzie niższa od rynkowej, producent otrzyma rekompensatę z budżetu państwa wyrównującą różnicę. W sytuacji, kiedy cena na rynku będzie wyższa od ustalonej, odda nadwyżkę państwu. Taka formuła ma ograniczać koszty finansowania farmy, a jednocześnie nie zawyżać cen elektryczności dla konsumentów. Mechanizm wsparcia za pomocą kontraktów różnicowych jest znany m.in. z brytyjskiego rynku offshore, najbardziej rozwiniętego w Europie. Inwestorom daje wieloletnią gwarancję stałego i znanego z góry poziomu przychodów ze sprzedaży energii. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko inwestycyjne, a jednocześnie zachęca do tworzenia kolejnych projektów z zakresu morskiej energetyki wiatrowej. W Polsce system obejmuje przedsięwzięcia tzw. pierwszej fazy, czyli przygotowywanych już projektów budowy farm na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 5,9 GW. Jedną z nich jest Baltic Power.

Siedem lat na rozpoczęcie produkcji

Zgodnie z regulacjami przyjętymi w Ustawie o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (ustawa offshore) prawo do pokrycia ujemnego salda kontraktu różnicowego obowiązuje do wysokości ceny referencyjnej 319,6 zł/MWh. Warunkiem jest rozpoczęcie wytwarzania i wprowadzanie energii elektrycznej do sieci w terminie do siedmiu lat od wydania decyzji. Rozpoczęcie budowy Baltic Power zaplanowano na 2023 r., a jej zakończenie na 2026 r. Wydana przez regulatora decyzja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Komisję Europejską, która sprawdzi jej zgodność z wewnętrznym rynkiem pomocy publicznej.

Projekt Baltic Power jest realizowany przez PKN Orlen i kanadyjską spółkę Northland Power, która poprzez firmę zależną NP Baltic Wind objęła 49% udziałów. Łączna powierzchnia przyszłej farmy wyniesie około 131 km2. Obiekt będzie położony w odległości 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.

Przeczytaj także: Największa na świecie morska farma wiatrowa powstanie w Korei Południowej