Czym jest efekt fotowoltaiczny? Definicja

Zjawisko fotowoltaiczne (czyt. efekt fotowoltaiczny) to proces powstawania siły elektromotorycznej w materiale półprzewodnikowym. Oznacza to, że zachodzi ono w trakcie kontaktu powierzchni półprzewodnika z promieniami słonecznymi. 

Gdy do złącza w półprzewodniku zaczynają dochodzić ww. promienie słoneczne, elektrony znajdujące się w strukturze krzemu zostają wybite. Następnie przepływają one między elektrodami i tym samym powstaje różnica potencjałów oraz prąd elektryczny o napięciu stałym.

Nie jest to jednak koniec drogi produkcji prądu z promieni słonecznych. Prąd stały ze względu na charakterystykę nie może być wykorzystywany w użytkowej instalacji elektrycznej, dlatego musi on trafić do falownika. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach 

Efekt fotowoltaiczny – zasada działania i praktyczny punkt zastosowania

Efekt fotowoltaiczny zachodzi w momencie, w którym promienie słoneczne oświetlają powierzchnię ogniw PV. Elektrony znajdujące się w krysztale krzemu są wybijane, co tworzy tzw. dziurę elektronową. Elektron po przejęciu energii fotonu, zmienia stan na wzbudzony. Dzięki temu może on poruszać się w kierunku odwrotnym do dziury elektronowej, która powstała podczas wybicia. Następuje więc proces rekombinacji.  

Panele PV wyposażone są w złącze P-N. Skonstruowane są one z dwóch półprzewodników o innej konduktywności. Przewodnik negatywny typu N (negative) posiada więcej elektronów od powstałych dziur, natomiast półprzewodnik pozytywny typu P (positive) oferuje stosunek odwrotny. Oznacza to, że w półprzewodniku typu P ilość tzw. dziur jest większa niż ilość ładunków dodatnich. 

Efektywność paneli zależy więc w dużej mierze od tego, czy ich powierzchnia będzie czysta i nie będzie nosić zarysowań. Istotnym problemem są także tzw. hot spoty. Są to wypalone i niesprawne części, które zniszczone zostały przez zbyt duże nasłonecznienie punktowe. Jeśli takowe problemy pojawią się podczas eksploatacji (co przy kilkunastoletnim procesie użytkowania może mieć miejsce), należy skontaktować się z doświadczoną firmą zajmującą się obsługą modułów. 

Jak widać, sprawność paneli PV to stosunek ilości produkowanej energii do ilości słońca, które pada na ich powierzchnię. Efektywność zależy więc od wielu czynników. Są to:

  • krystaliczność powierzchni tworzywa paneli,
  • powłoki antyrefleksyjne,
  • jakość instalacji,
  • obecne warunki atmosferyczne.

Jak to wygląda?

Podczas reakcji powstają pary – tzw. dziura elektronowa i elektron. Ze względu na ich różnice potencjałów i przepływu cząstek w złączu, powstaje napięcie i energia elektryczna.  Po przekierowaniu jej do falownika (tzw. inwertera), prąd stały poddawany jest konwersji na zmienny. Ostatnim krokiem pozostaje wykorzystanie powstałej energii w gospodarstwie domowym lub każdym innym obiekcie wyposażonym w instalację fotowoltaiczną. 


Wiesz już jak działa efekt fotowoltaiczny, co to jest i jaki on ma wpływ na pracę fotoogniw. Teraz pozostaje już tylko inwestycja w wysokiej jakości system, z którego pomocą stworzysz swoją mikroelektrownię słoneczną dla domu, gospodarstwa lub firmy. Skontaktuj się w tym celu z firmą Vosti. Specjaliści zagwarantują Ci kompleksową obsługę od momentu kontaktu, do samej finalizacji i uruchomienia fotowoltaiki. 

O efekcie fotowoltaicznym dowiesz się więcej z artykułu na stronie: https://vosti.pl/aktualnosci/efekt-fotowoltaiczny-definicja-zasada-dzialania/