Partnerzy portalu

Montaż 40 tys. paneli na farmie fotowoltaicznej PV Gryf

Opublikowano: 15-09-2021 Źródło: Energa, inzynieria.com

Farma PV Gryf będzie złożona z około 40 tys. paneli fotowoltaicznych. Osiągnie moc nominalną 20 MW. Jej uruchomienie zaplanowano na grudzień 2021 r. Obiekt należy do spółki Energa należącej do Grupy Orlen.


PV Gryf. Fot. Energa PV Gryf. Fot. Energa
  • Moduły o jednostkowej mocy 540 W wykonano w technologii half cut
  • Farma pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną 10 tys. gospodarstw domowych
  • Na terenach, na których znajduje się obiekt, można zainstalować jeszcze 100 MW źródeł odnawialnych

Dwa miesiące na montaż paneli

Dostawy i montaż paneli podzielono na kilka etapów, a całość robót zaplanowano na około dwa miesiące. Same panele PV zostaną umieszczone na posadowionych już konstrukcjach wsporczych. Po ich zainstalowaniu nastąpi faza testów, odbiorów i pozyskania końcowych pozwoleń administracyjnych: na wyprowadzenie mocy i na użytkowanie farmy. Wszystkie prace i czynności administracyjne mają się zakończyć uruchomieniem obiektu w grudniu 2021 r. Budowę rozpoczęto pod koniec 2020 r.


Wysokosprawne moduły fotowoltaiczne

W PV Gryf zastosowano wysokosprawne, monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne o jednostkowej mocy 540 W wykonane w technologii half cut (ogniwa są cięte na pół, w jednym module jest ich 120, a w tradycyjnym 60). Takie rozwiązanie zwiększa moc wyjściową i wydajność w przypadku częściowego zacienienia czy zabrudzenia. Elementy są też bardziej wytrzymałe. Instalacja o mocy około 20 MW ma pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną około 10 tys. gospodarstw domowych.

Fot. Energa Fot. Energa

Zielona energia na terenach zrekultywowanych

Sama farma zajmuje powierzchnię 24 ha i znajduje się w sąsiedztwie elektrowni wiatrowej Przykona. To grunty zrekultywowane po odkrywkowej kopani węgla brunatnego Adamów. Łącznie jest to 300 ha powierzchni, na której można wybudować źródła odnawialne o łącznej mocy zainstalowanej 160 MW. Po uruchomieniu PV Gryf i uwzględniając działającą farmę wiatrową, potencjał wciąż przekracza 100 MW.

Nadzór nad realizacją inwestycji pełni spółka Energa Green Development z Grupy Orlen (jako inżynier kontraktu).

Sprzedaż zapewniona do 2036 r.

Gwarancję na sprzedaż elektryczności zapewniła wygrana w rozstrzygniętej 14 grudnia 2020 r. aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w kategorii farm fotowoltaicznych i wiatrowych o mocy powyżej 1 MW. Dzięki temu obiekt ma pewność dostaw ze stałą ceną do 2036 r. Urząd Regulacji Energetyki zakontraktował na lata 2021–2036 łącznie około 42 TWh za prawie 9,5 mld zł.

Fot. Energa Fot. Energa

Pięć małych farm w 2022 r.

Na 2022 r. Energa zapowiada wybudowanie pięciu mniejszych farm o łącznej mocy zainstalowanej około 5 MW. Cztery z nich otrzymały już polecenia rozpoczęcia prac budowlanych. Dwa obiekty znajdą się w Samolubiu (woj. warmińsko-mazurskie), a po jednym w Czernikowie (woj. kujawsko-pomorskie) i Przykonie (woj. wielkopolskie). A dla piątego, w Pierzchałach (woj. warmińsko-mazurskie), wydanie polecenia ma nastąpić w najbliższym czasie.

Przeczytaj także: Ogniwa perowskitowe wchodzą na rynek. Pierwsza instalacja na świecie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!