Uczestnicy projektu „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” sprawdzą hipotezę badawczą o rynkowej wykonalności systemu kogeneracyjnego wytwarzającego ciepło i energię elektryczną zasilanego w co najmniej 80% z OZE. Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki Enegropomiar z Gliwic opracują koncepcję zasilania silnika gazowego zielonym wodorem wyprodukowanym w elektrolizerze czerpiącym energię w całości z OZE. Na prace w I etapie konkursu NCBR konsorcjum otrzyma 500 tys. zł brutto.

Instalacja ma się składać z elektrolizera, magazynu wodoru, silnika gazowego, akumulatora ciepła oraz kotła szczytowego. Planowana moc cieplna ma wynieść 1,1 MW, a elektryczna 0,45 MW. Do I etapu prac badawczo-rozwojowych zakwalifikowało się 10 podmiotów pracujących nad innowacyjnym modelem działania systemu elektrociepłowniczego. NCBR wybierze najlepszy projekt, a zwycięzca otrzyma grant na 36 mln zł brutto.

Uczestnicy będą rywalizowali, opracowując innowacyjną technologię uniwersalnego systemu wytwarzania i magazynowania energii do celów grzewczych w połączeniu z kogeneracją opartą o odnawialne źródła energii. Projekty mają uwzględniać kwestie ochrony powietrza i klimatu oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi o wykorzystanie zielonego wodoru, energii słonecznej, energii wiatrowej czy biogazu na taką skalę, by mogły zastępować konwencjonalne metody wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

Przeczytaj także: Blok 910 MW w Jaworznie w końcu zostanie naprawiony?