• Sprawność bloków parowo-gazowych osiągnie 63%
  • Emisyjność wyniesie 320 kg CO2/MWh przy normie unijnej 550 kg CO2/MWh
  • Paliwo dostarczy gazociąg o długości 63 km

Zaawansowanie budowy przekroczyło już 40%, a oddanie bloków wytwórczych do użytku ma nastąpić w IV kwartale 2023 r. Aktualnie roboty wykonuje około 400 pracowników, ale w szczytowym momencie będzie to blisko 2,5 tys. osób.

Wysoka sprawność

Łączna moc osiągnie niemal 1400 MW, a sprawność 63%. Emisja CO2 będzie trzykrotnie niższa, niż w starszych blokach węglowych. Wartość kontraktu wynosi 3,7 mld zł netto, a 12-letnia umowa serwisowa opiewa na ponad 1 mld zł netto. Zadanie realizuje konsorcjum firm General Electric (lider) i Polimex Mostostal. Wygrało ono przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków parowo-gazowych wraz z pełną infrastrukturą.


Jednostki wytwórcze będą wyposażone w turbiny klasy H, które w porównaniu z turbinami poprzedniej generacji mają wyższą sprawność – 63% w porównaniu z 59-60%. Charakteryzują się też wysoką elastycznością, co ma istotne znaczenie ze względu na dużą moc zainstalowaną lądowych farm wiatrowych na Pomorzu. Produkcja energii w instalacjach wiatrowych jest zmienna, uzależniona od pogody, dlatego nowe bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra będą stanowiły znaczące wsparcie dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego. Ilość wytwarzanej energii elektrycznej będzie odpowiadać zapotrzebowaniu około 2,5 mln gospodarstw domowych.

Niska emisja gazów cieplarnianych

Nowe moce uzyskały 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2024 r. Spełnią rygorystyczne normy środowiskowe dotyczące wydzielania CO2 do atmosfery. Norma unijna wynosi 550 kg CO2/MWh, bloki gazowe w Dolnej Odrze będą emitować około 320 kg CO2/MWh. Średnia emisyjność wytwarzania energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosi mniej więcej 800 kg CO2/MWh. W porównaniu z elektrowniami węglowymi, wytwarzanie CO2 będzie niższe o 2–3 mln ton rocznie.

Dostawy paliwa z terminala LNG i Baltic Pipe

Gaz ziemny będzie dostarczany z terminalu LNG w Świnoujściu i przyszłego gazociągu Baltic Pipe. Jego transport zapewni gazociąg o długości 63 km, średnicy DN700 i ciśnieniu MOP 8,4 MPa, który zostanie ułożony w woj. zachodniopomorskim w gminach: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Bielice, Gryfino, Widuchowa. W Przywodzie zaplnowano budowę układu włączeniowego do zespołów zaporowo-upustowych istniejącego gazociągu DN700 MOP 8,4 MPa Szczecin–Lwówek oraz budowanego DN1000 MOP 8,4 MPa relacji Goleniów–Lwówek. Powstanie też stacja gazowa o przepustowości 250 tys. m3/godz. Zakończenie całego przedsięwzięcia zaplanowano na III/IV kwartał 2023 r.

Odbudowa mocy wytwórczych

W Elektrowni Dolna Odra pod koniec 2020 r. wyłączono dwa bloki węglowe. Wciąż działają cztery o łącznej mocy zainstalowanej 908 MW zasilane węglem kamiennym. Oprócz energii elektrycznej produkują ciepło dla odbiorców indywidualnych, przemysłowych i komunalnych w Gryfinie. Są wyposażone w instalacje ograniczające emisje tlenków azotu, siarki oraz pyłów i spełniają aktualne normy emisyjne. Budowa dwóch nowych bloków gazowych pozwoli na odtworzenie potencjału wytwórczego siłowni.

Przeczytaj także: Nowa oferta atomowa: sześć reaktorów z Korei Południowej