W Bełchatowie będą opracowane rozwiązania służące zapobieganiu powstawania odpadów, wydłużeniu czasu eksploatacji i wykorzystywania surowców. Mają być wdrażane w energetyce konwencjonalnej i odnawialnej.

Rozwój technologii OZE powoduje konieczność zagospodarowania części z wyeksploatowanych farm wiatrowych czy fotowoltaicznych. Szacuje się, że do 2050 r. w skali światowej może powstać około 78 mln ton odpadów związanych z zielonymi źródłami energii. Dlatego równocześnie z rozwojem odnawialnych źródeł energii, realizujemy inwestycje, dzięki którym będzie można zagospodarować odpady po instalacjach OZE – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Za segment Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Grupie PGE odpowiada spółka PGE Ekoserwis. Jej prezes, Lech Sekyra, podkreśla, że koncern już teraz zagospodarowuje miliony ton odpadów i produktów ubocznych, przetwarzając je na pełnowartościowe produkty dla budownictwa, inwestycji infrastrukturalnych, rolnictwa i na potrzeby rekultywacji.

W Centrum Badań i Rozwoju GOZ powstanie ośrodek kompetencji Badawczo-Rozwojowych w obszarze zagospodarowania odpadów z przemysłu energetycznego z własnym laboratorium badawczo-technicznym. Będą tu prowadzone prace nad technologiami i rozwiązaniami dotyczącymi przetwarzania odpadów, odzysku surowców oraz wytwarzaniu pełnowartościowych produktów z pozyskiwanych zasobów. Placówka zajmie się też aspektami prośrodowiskowymi – gospodarczym wykorzystaniu odpadów ze składowisk. W ten sposób mają zostać przywrócone walory naturalne i inwestycyjne terenów zdegradowanych i poprzemysłowych.

Zmniejszenie oddziaływania na środowisko, jak twierdzi koncern, należy do priorytetów Grupy PGE.

Przeczytaj także: Trzy koncerny energetyczne planują cztery farmy wiatrowe na Bałtyku