• Jedną z najstarszych linii w Beskidzie Sądeckim podzielono na dwie nowoczesne
  • Prace umożliwiła nowa stacja energetyczna 110/15 kV Chomranice
  • Trwają roboty przy głównych punktach zasilania w Krakowie i województwie

Ograniczanie awaryjności górskich linii

Obszary górskie na południu Małopolski, ze względu na mikroklimat i ukształtowanie terenu są szczególnie narażone na zwiększoną awaryjność sieci. Najczęściej wczesną jesienią i późną wiosną wichury oraz opady śniegu powodują awarie sieci napowietrznej na tym obszarze. Dla klientów oznacza to dłuższy czas bez zasilania, dla naszych energetyków – intensywne prace przy przywracaniu zasilania, bardzo często w trudnych warunkach pogodowych i terenowych – mówi Robert Zasina, prezes spółki Tauron Dystrybucja.


Jednym z ważniejszych zadań był przyłączenie odbiorców w Nowym Targu. Jego realizacja wymagała rozbudowy stacji 110/15kV Szaflary. Drugim – poprawa pewności zasilania dla Krynicy i okolicznych miejscowości. W ramach przedsięwzięcia wybudowano linię kablową średniego napięcia GPZ Krynica–RS Słotwiny i zmodernizowano rozdzielnię RS Słotwiny.

Przebudowa jednej z najstarszych linii w Beskidzie Sądeckim

Przebudowano też linię 30 kV Rożnów-Łososina, jedną z najstarszych w Beskidzie Sądeckim, oddaną do użytku w 1968 r. Miała ponad 157,4 km długości. Od tego czasu zmodernizowano ją częściowo w 1986 r. Prace z 2021 r. pozwoliły na jej skrócenie, zmianę napięcia i zmniejszenie awaryjności. Do linii są przyłączone 122 stacje elektroenergetyczne spółki i 15 stacji innych podmiotów.

Dodatkowo długa linia miała liczne rozbudowane odgałęzienia promieniowe, rozchodzące się wzdłuż dolin Beskidu Wyspowego. W ramach przeprowadzonych prac jedną linie podzielono na dwie, co umożliwiło zasilanie mieszkańców z dwóch różnych źródeł. Robót nie dałoby się wykonać, gdyby nie budowa dużej stacji energetycznej 110/15 kV Chomranice. Dzięki niej napięcie 30 kV zmieniono na 15 kV, dokonano też rekonfiguracji układu pracy sieci średniego napięcia. 122 transformatory SN/nN 30/0,4 kV zastąpiono jednostkami 15/0,4 kV.

Podział na zadania

Przedsięwzięcie podzielono na trzy zadania. Dwa z nich realizowali wykonawcy wybrani w przetargach, jedno służby techniczne Taurona Dystrybucji. Podmioty zewnętrzne wykonały przeizolowanie linii na odcinku od GPZ (główny punkt zasilania) Rożnów do GPZ Chomranice oraz od GPZ Chomranice do GPZ Łososina, natomiast pracownicy spółki energetycznej (Regionu Limanowa) takie same działania przeprowadzili na odgałęzieniu „Żmiąca”. Przyspieszyło to prace, które poprowadzono od GPZ Chomranice w dwóch kierunkach jednocześnie. Dzięki temu skrócono czas jednostronnego zasilania linii, uniemożliwiające zasilanie drugostronne w przypadku awarii.

Zadanie „Zmiana napięcia z 30 kV na 15 kV linii średniego napięcia Rożnów-Łososina” pochłonęło około 13 mln zł.

Prace w Małopolsce

Aktualnie w Małopolsce trwają prace budowlane lub modernizacyjne przy GPZ: na terenie Krakowa – Prądnik, Bieżanów, w Tarnowie i okolicy – stacji Zawada i Targowisko oraz przy stacjach Zaskawie, Mszana Dolna i Biegonice w południowej części województwa – komentue Robert Zasina.

W Małopolsce znajduje się 108 GPZ, w tym w Krakowie 23. Takie rozwiązanie umożliwia zapewnienie zasilania w razie awarii jednego z punktów.

Przeczytaj także: Bezwykopowe połączenie linii energetycznych poprawi zasilanie Bydgoszczy