Instalacja fotowoltaiczna dla mieszkańców wsi

Okresowy brak prądu na terenach wiejskich bywa wyjątkowo problematyczny. A trzeba podkreślić, że infrastruktura sieciowa jest tam w sposób szczególny narażona na uszkodzenia, chociażby w wyniku często występujących gwałtownych zjawisk atmosferycznych (grad, intensywne opady deszczu, silny wiatr, śnieżyca, czy gwałtowne burze) i ich skutków (zwalenia drzew, podtopienia, zrywanie linii wysokiego napięcia). Dlatego mówi się, że fotowoltaika dla rolnika jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Zapewnia dostęp do prądu zawsze i niezależnie od pogody. Warto więc poważnie zastanowić się nad inwestycją w profesjonalną instalację fotowoltaiczną.

Fotowoltaikę najbardziej poleca się gospodarstwom nastawionym na hodowlę zwierząt, a także gospodarstwom mleczarskim i zajmującym się przetwórstwem żywności. To one zużywają znacznie więcej energii, niż przykładowo pojedynczy budynek jednorodzinny. Każdego dnia muszą zasilać elektryczne ogrodzenia, chłodnie, dojarki oraz inne specjalistyczne urządzenia. Dla nich instalacja fotowoltaiczna mogłaby wygenerować największe oszczędności, a co za tym idzie – zyski w dłuższym okresie.

Fotowoltaika w gospodarstwach agroturystycznych

Instalacja fotowoltaiczna cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród typowych rolników. Na terenach wiejskich zdobywa uznanie również wśród właścicieli gospodarstw agroturystycznych. To one są najbardziej nastawione na inwestowanie w nowoczesne rozwiązania z dziedziny energetyki, co można łatwo wytłumaczyć.

Gospodarstwa agroturystyczne decydują się najczęściej na panele fotowoltaiczne wraz z pompami ciepła, co pozwala im ograniczyć koszty ponoszone z tytułu ogrzewania i wykorzystywania energii elektrycznej. To z automatu podnosi rentowność działalności prowadzonej przez te gospodarstwa, a przecież zapotrzebowanie na prąd w miejscach, gdzie przyjmuje się gości, zawsze jest bardzo duże.