Budowa akumulatorów litowo-polimerowych

Akumulatory litowo-polimerowe są zbudowane niemal identycznie jak akumulatory litowo-jonowe. W Li-Poly elektrolitem jest jednak ciało stałe, a nie ciecz. Dzięki temu nie są potrzebne dodatkowe zabezpieczenia eliminujące ryzyko powstawania wycieku elektrolitu bezpośrednio z obudowy akumulatora.

Technologicznie akumulator litowo-polimerowy wywodzi się od swoich litowo-jonowych i litowo-metalowych odpowiedników. Zakrojone na szeroką skalę prace nad stałym elektrolitem zwiększyły funkcjonalność tych akumulatorów i zmniejszyły ryzyko wycieku. Pozwoliły też na zmniejszenie ostatecznych rozmiarów ogniw.

Zastosowanie akumulatorów litowo-polimerowych

Akumulatory litowo-polimerowe znalazły bardzo szerokie zastosowanie dzięki wykorzystaniu w nich innowacyjnej technologii. Z całą pewnością spotykasz się z nimi w praktycznie każdym mobilnym urządzeniu elektronicznym, np.:

  • telefonach komórkowych;
  • laptopach i przenośnych komputerach;
  • aparatach fotograficznych;
  • przenośnych urządzeniach medycznych, takich jak pompy infuzyjne czy urządzenia ochronne;
  • zdalnie sterowanych modelach oraz dronach.

Zastosowanie elektrolitu w formie polimeru zwiększyło możliwości projektowe związane z ostatecznym kształtem baterii. Wynalezienie tego typu akumulatora miało ogromny wpływ na miniaturyzację w przestrzeni elektroniki użytkowej i przyspieszyło postęp technologii w zakresie produkcji urządzeń mobilnych.

Dużym wyzwaniem jest obecnie skonstruowanie oraz przystosowanie obecnych akumulatorów litowo-polimerowych do zasilania pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Branża motoryzacyjna przeznacza setki milionów dolarów na badania, które pozwolą opracować ogniwa na potrzeby tego typu napędów.

Rozwój technologiczny akumulatorów i baterii

Akumulatory litowo-polimerowe są jednym z przykładów szybkiego rozwoju ogniw w przemyśle technologicznym. Ogromny postęp, jaki został poczyniony, jest efektem zapotrzebowania wielu branż. Jest ono widoczne nie tylko w elektronice mobilnej, lecz także w motoryzacji.

Przewiduje się, że akumulatory litowo-polimerowe (https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-litowe/akumulatory-litowo-polimerowe-li-poly/) zostaną przystosowane do zasilania znacznie większych i bardziej wymagających urządzeń niż te mobilne. Docelowo mówi się o samochodach elektrycznych, a nawet dużych pojazdach wojskowych.

Akumulatory Li-Poly dla Twojego urządzenia

Akumulatory litowo-polimerowe to najlepsze rozwiązanie dla urządzeń mobilnych. Technologia Li-Poly cięgle się rozwija. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że te ogniwa wkrótce będą mogły zostać wykorzystane również do innych celów. Wraz z kolejnymi modelami rośnie zarówno ich pojemność, jak i funkcjonalność czy wydajność.

Jedynym minusem akumulatorów Li-Poly jest ich wrażliwość na zmiany napięcia przy ładowaniu i ewentualne przeładowanie. Łatwo je uszkodzić, dlatego proces ładowania oraz poboru energii kontrolowany jest przez aplikacje elektroniczne.