Budowa bloku energetycznego w Ostrołęce należy do najważniejszych inwestycji Grupy Orlen w obszarze niskoemisyjnych źródeł wytwórczych. Jednostka pomoże w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) i będzie stabilizować dostawy energii elektrycznej w okresie przechodzenia energetyki na odnawialne źródła energii (OZE). Uzupełni też braki mocy wywołana stopniowym odłączeniem starych elektrowni węglowych o niskiej dyspozycyjności przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na elektryczność.

Francuska turbina gazowa 9HA.02 od stanu wygaszenia do pełnej mocy dochodzi w mniej niż pół godziny. W trakcie pracy jej obciążenie może być zwiększane lub zmniejszane w tempie 88 MW na minutę. Wysoka elastyczność pozwoli ograniczyć ryzyko deficytu mocy podczas bilansowania produkcji energii elektrycznej z OZE, w których jej poziom zależy od pogody.

Koncern informuje, że na potrzeby budowy bloku gazowo-parowego w Ostrołęce zostanie wykorzystana część infrastruktury powstałej podczas prac nad zarzuconym projektem bloku węglowego.

Grupa zakłada redukcję emisji CO2 o 33% na MWh do 2030 r. i dojście do pełnej neutralności emisyjnej w 2050 r.

Przeczytaj także: PKN Orlen może połączyć się z Lotosem. Zgoda Komisji Europejskiej