Farmy fotowoltaiczne mają zostać oddane do użytku w połowie 2023 r. Powstaną na wydzierżawionych gruntach prywatnych. Wszystkie będą wyposażone w nowoczesne moduły fotowoltaiczne o mocy co najmniej 500 W każdy. Mają mieć parametry techniczne pozwalające na wysoką produktywność w typowych dla Polski warunkach pogodowych.

W powiecie żagańskim znajdzie się największa farma fotowoltaiczna PV Pasterzowice o mocy 8 MW. Kolejne to PV Krotoszyn (powiat krotoszyński) – 5 MW, PV Ruchocinek (powiat gnieźnieński) – 2 MW, PV Siedlisko 1 i PV Siedlisko 2 (powiat nowosolski) – po 1 MW.

Największą w PGE inwestycją jest budowa instalacji o łącznej mocy 153 MW, która powstanie w gminie Grębów w powiecie tarnobrzeskim na Podkarpaciu. Będą to dwa obiekty – PV Jeziórko 1 i PV Jeziórko 2 o mocach 100 i 53 MW. Większa ma powstać do końca 2023 r.

W 2022 r. spółka uruchomi dziewiętnaście farm fotowoltaicznych o mocach do 1 MW. Stara się też o pozwolenie na budowę elektrowni PV o łącznej mocy około 260 MW. W kolejnych latach planuje ogłaszać co roku przetargi na ponad 300 MW w energetyce słonecznej.

Grupa Kapitałowa PGE posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz pięć farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2415,5 MW.

Przeczytaj także: Zbliża się do końca budowa dużej farmy fotowoltaicznej o mocy 62 MW