Fotowoltaika do grzania wody — dostępne rozwiązania

Najpopularniejszym rozwiązaniem systemu fotowoltaicznego do grzania wody użytkowej jest typowy zestaw do podgrzewania wody za pomocą fotowoltaiki. W jego skład wchodzą:

  • moduły fotowoltaiczne o mocy dostosowanej do zapotrzebowania energetycznego,
  • inwerter fotowoltaiczny bądź prosta przetwornica zmieniająca prąd stały w prąd zmienny (pozwala to na bezpośrednie podłączenie grzałki C.W.U.),
  • sterownik solarny umożliwiający kontrolowanie przepływu energii i skierowanie jej do działania tam, gdzie akurat jest to potrzebne (np. ogrzewanie podłogowe albo ogrzewanie CWU),
  • grzałka elektryczna odpowiadająca bezpośrednio za grzanie wody.

Moduły (panele) fotowoltaiczne w takim systemie są montowane w sposób standardowy – na dachu bądź gruncie nieruchomości. Zazwyczaj system fotowoltaiczny do grzania wody składa się z 4-6 modułów i nie przekracza mocy wynoszącej 3 kW. Warto zaznaczyć, że systemy do podgrzewania wody za pomocą fotowoltaiki to instalacje off-grid. Oznacza to, że nie są podłączone do sieci i nie wymagają zgłaszania takiego przedsięwzięcia.

Na rynku istnieje także uproszczone rozwiązanie powyższego systemu. Mowa o podgrzewaczach fotowoltaicznych, tzw. zbiornikach na ciepłą wodę użytkową, które mają możliwość bezpośredniego wpięcia instalacji fotowoltaicznej w obiektach bez zasilania z sieci. Jest to w szczególności idealne rozwiązanie do zastosowania w przyczepach kempingowych, domkach letniskowych i nie tylko. Rozwiązania te mają również możliwość wykorzystania zasilania z sieci elektrycznej, gdy np. panele nie będą w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości energii.

Dla kogo podgrzewanie wody użytkowej za pomocą fotowoltaiki to idealne rozwiązanie?

Podgrzewanie wody za pomocą fotowoltaiki to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla obiektów, które nie mają połączenia z siecią (np. domki letniskowe bądź kempingi). Takie rozwiązanie to również dobry sposób na zadbanie o domowy budżet, nawet jeśli w naszym budynku występuje już źródło ciepła. Podgrzewanie wody użytkowej za pomocą fotowoltaiki może generować duże oszczędności, ponieważ w sprzyjających warunkach pokryje zapotrzebowanie na CWU zupełnie za darmo. Może być również częścią większego systemu, dbającego o zapotrzebowanie na energię elektryczną w innych obszarach (np. oświetlenie, sprzęty AGD). W takich sytuacjach należy się zdecydować na instalację on-grid.

Wady i zalety systemów fotowoltaicznych do grzania wody

Wśród zalet systemów fotowoltaicznych do grzania wody należy wymienić ich prostotę. W porównaniu z kolektorami słonecznymi są to rozwiązania niezawodne i niewymagające dodatkowej obsługi lub serwisów. Podgrzewając wodę za pomocą fotowotlaiki mamy również pełną kontrolę nad zużyciem energii. Sami możemy określić warunki, w jakich sytuacjach grzałka może być zasilana energią z sieci.

Fotowoltaika do grzania wody oprócz zalet ma również wady, jak każdy dostępny na rynku system. Na pierwszy rzut oka wadą systemów takiego rozwiązania może być cena. Kilka lub kilkanaście tysięcy może być kwotą zaporową. Pamiętajmy jednak, że od tej pory będziemy ogrzewać wodę użytkową za darmo, a inwestycja spłaci się już po kilku latach. Ponadto możemy liczyć na dostępne dofinansowania fotowoltaiki, z których zachęcamy korzystać.

Artykuł powstał przy współpracy z Hurtownia Fotowoltaiczna SWATT.PL, w którym znajdą Państwo bogaty asortyment systemów fotowoltaicznych, w tym także nowe podgrzewacze fotowoltaiczne do grzania wody w atrakcyjnych cenach.