• Budowa zakładu wież wiatrowych dla energetyki morskiej ma ruszyć w 2025 r.
  • Obiekty będą przeznaczone dla turbin o mocy powyżej 14 MW
  • Zdolność produkcyjna ma wynieść 120 wieź rocznie

Morskie farmy wiatrowe – zaspokajanie popytu na wieże

Planowana budowa zakładu produkującego wieże dla morskich wiatraków ma zaspokoić rosnący popyt na takie obiekty i zwiększyć udział polskich spółek w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Szacowana wartość inwestycji to 150 mln euro. Produkcja ma się rozpocząć w 2025 r.

W ramach tej inwestycji zlokalizowanej w Gdańsku z dostępem do nabrzeża, zostanie zbudowana hala do produkcji wież offshore dla największych planowanych turbin wiatrowych o mocy powyżej 14 MW, a nowoczesny zakład produkcyjny, zaprojektowany i wybudowany w myśl standardu Przemysł 4.0, będzie posiadał moce produkcyjne zdolne do realizacji ponad 120 wież rocznie. Nowy zakład będzie spełniał najwyższe standardy techniczne i jakościowe stawiane przez kluczowych klientów na rynku MEW – informuje Cezariusz Lesisz, prezes ARP.


Morska energetyka wiatrowa rozwija się najszybciej

Morska energetyka wiatrowa (MEW) to najszybciej rozwijający się sektor energetyki. Motorem napędowym są europejska polityka energetyczna, procesy transformacji energetycznej wdrażane w Polsce i ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Wszystkie te czynniki prowadzą do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w wytwarzaniu energii elektrycznej.

Poza wieżami także produkcja floty serwisowej lub instalacyjnej

ARP działa na rzecz budowy morskich farm wiatrowych, planuje współpracę z GRI Renewable Industries. Działania na rzecz rozwoju energetyki wiatrowej, zarówno morskiej, jak i lądowej, należą do jednego z czterech obszarów strategicznych transformacja energetycznej i cyfrowej ku Przemysłowi 4.0. Planowana inwestycja obejmuje, jak informuje Agencja, uruchomienie produkcji wież dla morskiej energetyki wiatrowej i nadzór nad produkcją, dostawą, operowaniem i utrzymaniem niskoemisyjnej floty serwisowej i/lub instalacyjnej dla MEW.

Grupa Przemysłowa Baltic (GBP) z Grupy Kapitałowej ARP ma kompetencje związane z rynkiem energii odnawialnej i w sektorze offshore. Koncentruje się na wieżach wiatrowych, konstrukcjach stalowych onshore i offshore oraz jednostkach pływających. GBP z firmami zależnymi wyprodukowały przez ostatnie 10 lat ponad 4000 sekcji lądowych wież wiatrowych, a także liczne trafostacje i komponenty dla MEW.

Przeczytaj także: Kto produkuje najwięcej zielonej energii na świecie?