Podzieliliśmy prace przygotowawcze na kilka etapów, w ten sposób zminimalizujemy potencjalne uciążliwości, które wiążą się z takimi działaniami. Mamy tu na względzie szczególnie lokalne społeczności gminy Choczewo i gmin ościennych – powiedział prezes PEJ Leszek Juchniewicz.

Wniosek dotyczy ogrodzenia terenu obszaru przyszłej budowy elektrowni atomowej, a także prac przygotowawczych na obszarze o powierzchni 300 ha. Zaplanowano je w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje 45% terenu. Najpierw dojdzie do działań minimalizujących wpływ na środowisko. To m.in. montaż budek dla ptaków i nietoperzy czy wykonanie metaplantacji. Potem zostanie usunięta roślinność.

Złożono też raport środowiskowy z ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko (dla pierwszej fazy robót) na placu budowy przyszłej elektrowni atomowej. Opracowano go we współpracy z firmą Energopomiar Gliwice specjalizującą się w kompleksowych ekspertyzach dla inwestycji energetycznych.

Przed rozpoczęciem robót budowlanych PEJ ma uzyskać pozwolenia na budowę od Państwowej Agencji Atomistyki i wojewody pomorskiego.

Elektrownia atomowa będzie mieć trzy bloki z reaktorami AP1000. Pierwszy ma być gotowy w 2033 r.

Przeczytaj także: OSGE – umowy na rzecz budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce