Z satysfakcją obserwujemy duże zainteresowanie naszą inwestycją ze strony wiodących podmiotów globalnego rynku finansowego, z którymi jesteśmy w ciągłym kontakcie. List intencyjny EDC jest tego kolejnym potwierdzeniem i jednocześnie naszym kolejnym krokiem w kierunku realizacji strategii pozyskania finansowania dla całego projektu – powiedział wiceprezes PEJ Piotr Piela.

EDC to kanadyjska instytucja rządowa od wielu lat finansująca projekty energetyczne na świecie. Wspiera kanadyjski eksport i rozwija handel międzynarodowy. Wsparcie budowy elektrowni jądrowej w Polsce zależy od, jak informuje PEJ, pomyślnego zakończenia szczegółowego procesu due diligence oraz uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej.

Wcześniej listy intencyjne do PEJ wysłały Export-Import Bank oraz agencja International Development Finance Corporation ze Stanów Zjednoczonych. Ich propozycje finansowania budowy elektrowni jądrowej w Polsce to łącznie równowartość 75 mld zł.

Współpraca z agencjami kredytów eksportowych jest istotną częścią strategii zapewnienia finansowania dla elektrowni jądrowej na Pomorzu – zakłada ona kontynuowanie rozmów m.in. z podmiotami z krajów o rozbudowanym łańcuchu dostaw w sektorze jądrowym, aby zmaksymalizować i zoptymalizować możliwości finansowania tej kluczowej dla Polski inwestycji – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: Elektrownia jądrowa w Polsce. 4 mld zł amerykańskiego wsparcia