• Farma będzie w stanie zaspokoić potrzeby 350 tys. gospodarstw domowych
  • Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 2024 r.
  • Mechanizm wsparcia oznacza ustaloną cenę energii do 25 lat eksploatacji

F.E.W. Baltic II o planowanej mocy zainstalowanej 350 MW ma przyczynić się do transformacji polskiej energetyki i przejścia z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii. Uzyskanie decyzji URE to ważny krok do realizacji inwestycji.

Na czym polega pokrycie ujemnego salda

Uzyskanie prawa do pokrycia ujemnego salda, czyli kontraktu różnicowego (ang. Contract for Difference – CfD) to mechanizm zapewniający wytwórcom stałą, indeksowaną wskaźnikiem inflacji, cenę za energię elektryczną wyprodukowaną w czasie początkowych 100 tys. godz. przy pełnym obciążeniu i w okresie do 25 lat eksploatacji. Jeśli ustalona cena będzie niższa od rynkowej, producent otrzyma rekompensatę z budżetu państwa wyrównującą różnicę. W sytuacji, kiedy cena na rynku będzie wyższa od ustalonej, odda nadwyżkę państwu. Taka formuła ma ograniczać koszty finansowania farmy, a jednocześnie nie zawyżać cen elektryczności dla konsumentów.


Czysta energia elektryczna

Farma RWE Renewables będzie położona na północ od Ławicy Słupskiej, w środkowej części polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Projekt uzyskał wcześniej warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Jeśli dojdzie do decyzji inwestycyjnej, prace budowlane będą mogły rozpocząć się w 2024 r. Przy pełnej zdolności operacyjnej produkcja energii elektrycznej może zaspokoić potrzeby około 350 tys. gospodarstw domowych.

Farmy także na lądzie

RWE w Polsce działa już na rynku lądowej energetyki wiatrowej, posiada obiekty o mocy 390 MW (w ujęciu księgowym). Kolejne projekty są w budowie lub w fazie projektowania. Firma inwestuje też w fotowoltaikę w naszym kraju. Na rynkach światowych planuje w latach 2020–2022 inwestycje w energetykę odnawialną o wartości 5 mld EUR netto. Dzięki nim zamierza zrealizować projekty OZE o łącznej mocy 13 GW.

Wraz z przyznaniem prawo do pokrycia ujemnego salda osiągnęliśmy ważny kamień milowy na drodze do realizacji naszej pierwszej, polskiej, morskiej farmy wiatrowej. Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych, rozwijających się rynków morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Dzięki projektowi F.E.W. Baltic II znacząco przyczynimy się do postępu tzw. zielonej transformacji energetycznej Polski i szybszego rozwoju lokalnego łańcucha dostaw – stwierdził Sven Utermöhlen, dyrektor operacyjny Wind Offshore Global w RWE Renewable.

Przeczytaj także: Największa na świecie morska farma wiatrowa powstanie w Korei Południowej