Szef resortu wypowiedział się w tej sprawie w odpowiedzi na zapytanie ze strony posłów partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), którzy pytali go o kwestię zwiększenia dostępności gazu ziemnego, poprzez podjęcie działań w zakresie zwiększenia możliwości przyłączania do gazowej sieci dystrybucyjnej. Tchórzewski podkreślił, że celem działań Ministerstwa Energii w walce ze smogiem, który w Polsce jest dużym problemem, jest upowszechnienie gazu ziemnego w gospodarstwach domowych.

Idziemy w tym kierunku, biorąc pod uwagę możliwości dywersyfikacyjne, dzięki otwarciu gazoportu i uruchomieniu w perspektywie gazociągu do Norwegii (...). Podejmujemy systematyczne wysiłki w celu upowszechnienia dostępności gazu w nowych regionach poprzez rozbudowę systemu gazowego i dostęp do niego – powiedział. I dodał, że inwestycje prowadzone przez Polską Spółkę Gazownictwa, dzięki naszym staraniom ulegają przyśpieszeniu. Dywidenda PGNiG za rok ubiegły została przeznaczona na dokapitalizowanie i wzmocnienie tych inwestycji.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił też program przyśpieszenia rozbudowy sieci gazu ziemnego w latach 2018–2022. Do roku 2022 w sumie 300 nowych gmin uzyska dostęp do gazu ziemnego. Celem projektu jest, żeby 90% ludności w Polsce miało dostęp do sieci gazowej. To ma ogromne znaczenie w zakresie walki ze smogiem – podkreślił Tchórzewski.

Szef resortu energii powiedział też o działaniach na rzecz nowego rozporządzenia taryfowego dla gazu ziemnego. Celem nowego rozporządzenia jest szybki rozwój gazu ziemnego i wykorzystanie go w gospodarce. Jego wejście w życie powinno ułatwić przyłączenia do sieci gazowych tym podmiotom, dla których wiąże się to ze zbyt dużymi kosztami – wyjaśnił.

Minister Tchórzewski mówił o możliwości obniżenia opłat za przyłącze do sieci tym gospodarstwom domowym z terenów, dla których uchwalono nowy program ochrony powietrza.

Przeczytaj także: Polska krajem o najgorszej jakości powietrza w Europie?