Alarm smogowy – gdzie i jak często wystąpił?

Kiedy średniodobowy poziom PM10 znajdzie się na poziomie >80 µg/m³, wówczas można mówić o poziomie alarmowym. Taki stan odnotowuje się już nie tylko w dużych polskich miastach, ale też w mniejszych miejscowościach. Przykładami miast, w których norma została przekroczona, są: Nowy Targ (60 razy), Rybnik (57 razy), Żywiec (52 razy), Zabrze (50), Oświęcim (47), Kraków (34), Otwock (32). Niestety jest to groźny i uciążliwy przeciwnik, z którym trzeba walczyć.

Rozwiązaniem są nowoczesne kominki, które spełniają normy środowiskowe. Te, które obowiązują nie tylko w Polsce, ale też za granicą, gdzie dopuszczalna emisja pyłów wynosi maksymalnie 40 mg/m3. Kominki te spełniają również normy przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej, które wejdą w życie w naszym kraju w 2022 r. Warto wiedzieć, że nowoczesne kominki wpisujące się w te wymagania mają sprawność >75%, a emisja CO (przy 13% 02) = lub < 0,1 %.

Ekoprojekt – co ma na celu?

Przepisy Unii Europejskiej, które określane są popularnie jako Ekoprojekt, regulują kwestie palenia drewnem w kominkach. Nowoczesne kominki nie tylko przyczyniają się do minimalizacji emisji pyłów i gazów, ale też zwiększają sprawność i efektywność spalania. W jaki sposób osiąga się taki cel? Wpływa na to:

  • zwiększenie powierzchni wymienników ciepła,
  • stosowanie szyb z pyrolizy,
  • wykorzystanie wielostopniowego dopowietrzania,
  • montowanie kilku deflektorów.

Zużywa się przez to mniej paliwa i uzyskuje jednocześnie wyższą temperaturę w komorze spalania. Następuje też dopalenie szkodliwych gazów. Warto mieć to na uwadze i już teraz kupić kominek, który wpisuje się w wymagania ekoprojektu. Przepisy te będą obowiązywać już za dwa lata.