Największe podwyżki cen ciepła są spodziewane w województwie świętokrzyskiem. Już teraz ceny są tam blisko dwa razy wyższe niż w województwie łódzkiem.

Podwyżki producenci tłumaczą rosnącymi cenami za węgiel. Ponadto cena energii cieplnej zależy nie tylko od paliwa, ale również od instalacji, jaka jest wykorzystywana do produkcji ciepła. Taniej będą mieli  odbiorcy, którzy są zaopatrywani przez elektrownie, mające bardzo sprawne i na wysokim poziomie efektywne instalacje. Jednak w wysokim stopniu efektywne jest tylko 30% sieci.

W tym roku ma to być już ostatnia podwyżka, a następne zmiany cen mogą się pojawić dopiero w 2013 r. Wówczas zmiana ceny będzie podyktowana obowiązkiem płacenia za uprawnienia do emisji CO2. Wtedy ceny mogą wzrosnąć od 5 do 34% w odniesieniu do obecnych stawek.

Na ceny ciepła może też wpłynąć unijna dyrektywa o emisjach przemysłowych, która bardzo zaostrza normy emisji CO2. W Polsce ma zostać wprowadzona w 2016 r. Spowoduje ona wydanie 20 mld EUR na modernizację, a co za tym idzie, odbije się to na kieszeniach odbiorców energii. To może podnieść cenę ciepła o kolejne 20%.