Przyczyną największego zanieczyszczenia miasta jest tzw. niska emisja. Chodzi o spalanie w piecach węglowych, w których wiele osób, bez względu na ostrzeżenia przed karami, spalają poza węglem, koksem i drewnem również śmieci.

Miasto, chcąc walczyć z niską emisją proponowało mieszkańcom dofinansowanie na zmianę ogrzewania lokali na ekologiczne. Z programu miejskiego skorzystało już wielu mieszkańców, dzięki czemu udało się zlikwidować około 20 tys. szkodliwych palenisk i około 350 większych kotłowni.

Zmiana przepisów spowodowała, że od dwóch lat program dofinansowania nie funkcjonuje. Jego wznowienie może ruszyć ponownie na początku przyszłego roku. Na rok 2012 zarezerwowano 1,5 mln zł. Kwota dotacji wynosi od 1 do 2 tys. zł w zależności od liczby likwidowanych palenisk węglowych i mocy nowego ekologicznego źródła ciepła.

W walce z niską emisją bierze też udział Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Proponuje właścicielom budynków opalanych szkodliwym paliwem, że na koszt własny wykona węzły cieplne i przyłącza do budynków, które znajdują się w zasięgu sieci cieplnej. Możliwe jest też dofinansowane dla wykonania instalacji c.o. MPEC działa też w zakresie rozbudowy miejskiej sieci ciepłowniczej w miejscach, gdzie problem jest najbardziej naglący.