Nowe instalacje odsiarczania spalin zostaną zbudowane w oparciu o opracowaną przez Alstom technologię odsiarczania metodą półsuchą NIDTM, która stanowi jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku i gwarantuje wysoką skuteczność, zarówno w aspekcie odsiarczania, jak i eliminacji cząstek stałych. W celu optymalizacji nakładów inwestycyjnych i kosztów operacyjnych, instalacje dla dwóch kotłów zostaną zbudowane obok siebie i będą korzystać ze wspólnych układów magazynowania i transportu. System NIDTM firmy Alstom, opierający się na wykorzystaniu wapna palonego, charakteryzuje się zastosowaniem kompaktowego reaktora, zintegrowanego nawilżacza oraz wysokiej klasy filtra tkaninowego. System zapewni efektywność kosztową przy spełnieniu zaostrzonych wymagań emisyjnych. Został on skutecznie wdrożony w sektorze energetycznym dla bloków o mocy ponad 12 GW, a także w 120 zakładach w różnych sektorach przemysłowych, w tym w spalarniach odpadów oraz w hutnictwie.

Dla nowych instalacji odsiarczania spalin Alstom dostarczy kompletne systemy wraz z kanałami spalin oraz zbiornikami magazynowymi odczynników i produktu końcowego (poprocesowego). W wyniku modernizacji istniejącej instalacji prowadzonej przez Alstom, wydajność i dostępność systemu ulegnie znacznej poprawie, co pozwoli na osiągnięcie wartości gwarantowanych dla SO2 i pyłów.

Ze względu na konieczność dostosowania się do wymogów dyrektywy IED, musimy zredukować nasze poziomy emisji poniżej 200mg/Nm3dla SO2 i poniżej 20mg/Nm3 dla pyłów. Alstom gwarantuje jeszcze niższe wartości, dzięki czemu po 2015 r. wszystkie kotły parowe w naszych zakładach będą spełniać standardy emisji SO2 i pyłów, pozwalając nam na bezpieczną produkcję energii elektrycznej i ciepła dla naszych odbiorców. Głęboko wierzymy w zdolność firmy Alstom do zapewnienia najwyższych standardów w aspekcie wpływu na środowisko, a także dotrzymania terminów zakooczenia projektów. Jako lider rynku ciepłowniczego w Polsce szczycimy się możliwością przyczynienia się do poprawy jakości powietrza w miastach, w których Dalkia jest obecna, jak i utrzymywaniem konkurencyjnych cen dostarczanego przez nas ciepła – stwierdził Jacky Lacombe, Dyrektor ds. Operacyjnych w Dalkia Polska.

– Jesteśmy dumni, ze nasza oferta oraz technologia redukcji emisji tlenków siarki została uznana jako najbardziej optymalna. Cieszymy się, że będziemy mogli wspólnie z Dalkią współpracować przy tak ważnej inwestycji, która gwarantuje czystszą produkcję energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem, zmniejszając emisję zanieczyszczeń i minimalizując negatywny wpływ Elektrociepłowni Karolin w Poznaniu na środowisko naturalne – powiedział Mirosław Kowalik, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Alstom Power w Polsce.