Obecne spowolnienie gospodarcze i zredukowany transport paradoksalnie w bardzo pozytywny sposób wpływa na obniżenie emisji dwutlenku węgla. Nie mniej jednak na dłuższą metę rezygnacja z podroży jest równoznaczna z dalszym zastojem. Przemieszczanie się jest niezbędne, jeśli chcemy rozwoju biznesu i przemysłu – mówi Piotr Szturmowski, dyrektor oddziału Północ firmy Soletanche Polska.

Transport odpowiada za aż 20-25% światowej emisji gazów cieplarnianych, których najważniejszym składnikiem jest dwutlenek węgla (CO₂). Tymczasem rozwój gospodarczy powoduje wzrost przewozów ładunków, a tym samym większe zapotrzebowanie na energię, której głównym źródłem są węgiel i paliwa ropopochodne. My ludzie potrzebujemy przemieszczać się w celach biznesowych, prywatnych czy rekreacyjnych. Stajemy więc przed odwiecznym pytaniem: jak mieć ciastko i jednocześnie zjeść ciastko? – zastanawia się Piotr Szturmowski.


Zdaniem ekspertów, kluczowe elementy to przejście z dróg na szyny, do tego rozwój transportu multimodalnego, a także publicznego oraz ograniczenia wjazdu do centrów miast. Przyszłością jest budowa obiektów łączących kilka rodzajów transportu, jak np. parkingów na peryferiach miast, na których można zastawić samochód i w dalszą drogę do pracy udać się z pobliskiego przystanku kolejowego. Dużą rolę w walce o czyste powietrze mogą odegrać firmy budowlane, np. projektując rozwiązania umożliwiające korzystanie z jak najmniejszej ilości surowca. I tak już się dzieje.

Dobrym przykładem na to jest budowa w Gdyni-Chyloni węzła integrującego transport kolejowy, trolejbusowy oraz autobusowy. Elementem węzła będzie podziemny parking „park&ride” ze 140 miejscami dla samochodów oraz 48 dla rowerów, z którego bezpośrednio będzie można dojść na perony (z kolei nad parkingiem zaplanowano pętlę autobusową). Aby usprawnić prace i zredukować czas realizacji, zastosowaliśmy w tym projekcie technologię ścian szczelinowych. Dzięki temu raz zrealizowany fundament będzie pełnił nie jedną, a dwie funkcje: obudowę wykopu oraz docelowo ścian parkingu podziemnego – mówi Piotr Szturmowski, dodając: stawianie na nowoczesną infrastrukturę wspierającą transport szynowy jest światowym trendem, który będzie umacniał się przez najbliższe lata. Jestem przekonany, że ta strategia w sposób znaczący przełoży się na redukcję emisji CO₂. Dzięki temu nie będziemy musieli więcej sięgać po maseczki antysmogowe.

Przeczyta także. Soletanche: zawieszenie robót to ostateczność