• Energa w dorobku ma m.in. budowę magazynu energii w Pucku
  • Ten w Czernikowie to element projektu Smart Grid

W Czernikowie zaplanowano magazyn energii w technologii baterii litowo-jonowych o mocy 1 MW oraz pojemności 2 MWh. Dla zobrazowania, pozwoli to na zasilanie przez dwie godziny około 1000 gospodarstw domowych. Dynamiczny rozwój źródeł odnawialnych, w tym mikroinstalacji, oraz perspektywa szybkiego wzrostu liczby pojazdów elektrycznych rodzą konieczność wdrażania nowych rozwiązań, zwiększających elastyczność pracy sieci. System elektroenergetyczny powinien zostać przygotowany na znaczne i nagłe zmiany poziomu wytwarzanej i konsumowanej energii. Inteligenta sieć to taka, która, dzięki mechanizmom elastyczności, jest w stanie dostarczyć odbiorcom energię o najwyższych parametrach jakościowych – mówi Alicja Barbara Klimiuk, prezes spółki Energa Operator.

Magazyn energii zostanie zbudowany w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu Smart Grid, który zakłada budowę w Polsce pierwszego kompleksowego systemu zarządzania siecią średnich napięć. Wartość całego tego projektu to ponad 240 mln zł, z czego 166 mln zł wynosi unijne dofinansowanie.

Energa: odnawialne źródła energii [OZE]

Działająca już w Czernikowie elektrownia fotowoltaiczna rocznie produkuje 3,5 tys. MWh, co wystarcza na pokrycie zapotrzebowania około 1,6 tys. gospodarstw domowych. W skład tamtejszej instalacji wchodzi 16 tys. modułów (każdy o mocy około 240 W). Elektrownia zajmuje ponad 22,5 tys. m2 powierzchni. Cztery lata temu, w Pucku, Energa zbudowała pierwszy w Polsce magazyn energii, którego celem jest stabilizacja pracy sieci.

W Grupie Energa ponad 1/3 wytwarzanej energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych. To największy udział procentowy z dużych polskich grup energetycznych w produkcji energii elektrycznej z OZE.

Przeczytaj także: Orlen został właścicielem Energi. „Przed nami intensywny czas”