Elektrownia fotowoltaiczne należy do spółki PGE Energia Odnawialna. Firma planuje w tym roku otwarcie jeszcze trzech takich elektrowni: PV Bliskowice w woj. lubelskim oraz PV Lutol1 i PV Lutol2 w woj. lubuskim. Inwestycje to efekt wygranych w ubiegłym roku aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW.

W Lesku zamontowano panele monokrystaliczne, aktualnie najbardziej wydajne na rynku, o sprawności 18–20%. Działają nawet przy słabym świetle, typowym dla takich krajów jak Polska.

- Uruchomienie czterech jednomegawatowych instalacji fotowoltaicznych, których roczna produkcja na poziomie 4 tys. MWh pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną około 2700 gospodarstw domowych to dopiero początek naszych inwestycji słonecznych. Celem realizowanego przez Grupę Kapitałową PGE Programu PV jest zbudowanie w ciągu dekady instalacji PV o łącznej mocy nawet 2,5 GW i umocnienie się na pozycji lidera rynku OZE w Polsce – mówi Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Planowane projekty to właśnie instalacje o mocy 1 MW, znacznie większe na gruntach należących do koncernu energetycznego, a także dzierżawionych od prywatnych właścicieli, samorządów, instytucji kościelnych. W grę wchodzą też tereny innych spółek skarbu państwa. Firma zgromadziła już powierzchnie wystarczające do postawienie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 1000 MW.

Przykładem dużych przedsięwzięć jest projekt PV Jeziórko w podkarpackiej gminie Grębów. Na 152 ha rekultywowanych terenów po spółce Siarkopol Tarnobrzeg znajdzie się instalacja o mocy 77 MW z roczną produkcją rzędu 77 tys. MWh.

Przeczytaj także: Wielka farma fotowoltaiczna MPWiK Lublin. Miliony oszczędności