• Podziemny i podmorski kabel połączy farmę wiatrową na Bałtyku ze stacją elektroenergetyczną na lądzie
  • Wykonawca ma uzyskać zgodę na budowę niezbędnej infrastruktury
  • Koncern czeka na decyzję środowiskową, potrzebną do uzyskania pozwolenia na budowę

Łącze pod ziemią

Całe przyłącze, od elektrowni na Bałtyku do stacji na lądzie zostanie poprowadzone pod ziemią. Badania geologiczne pozwolą na zaprojektowanie optymalnej trasy kabla przyłączeniowego. Na pierwszym etapie prac wykonane zostaną badania geofizyczne w technologii tomografii elektrooporowej. Ich wyniki pozwolą na wstępne rozpoznanie warunków gruntowych. W kolejnej fazie przy pomocy specjalistycznego sprzętu wykonane zostaną odwierty o głębokości do kilkudziesięciu metrów, z których pobrane zostaną próbki do analizy parametrów geotechnicznych. Równolegle prowadzone będą też badania geofizyczne na wodach płytkich Bałtyku – informuje koncern.


Prace przygotowawcze

Pracami przygotowawczymi do montażu przyłącza kablowego zajmuje się spółka ENPROM, odpowiedzialna za prace projektowe i uzyskanie pozwolenia na budowę dla niezbędnej infrastruktury. W ramach umowy firma przygotuje przyłącze lądowe i podmorskie – od farmy do stacji elektroenergetycznej. Stamtąd energia elektryczna trafi do sieci przesyłowej krajowego systemu elektroenergetycznego.

Oczekiwanie na decyzję środowiskową

Orlen przeprowadził już wstępne pomiary dna morskiego i badania środowiskowe dla obszaru farmy. Raport środowiskowy został złożony, koncern czeka na wydanie decyzji środowiskowej. To dokument niezbędny do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Trwają też badania dodatkowe i pomiary wietrzności na potrzeby projektu farmy. Jego wykonawca opracowuje dokumentację z m.in. analizą rozmieszczenia turbin na morzu i oceną produktywności farmy. Doprecyzuje też kosztorys i harmonogram prac.

PKN Orlen prowadzi prace nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej poprzez spółkę Baltic Power, która posiada koncesję na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Jej obszar, o łącznej powierzchni około 131 km2, zlokalizowany jest 22 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.

Przeczytaj także: Miliard złotych na transformację energetyczną Taurona