Przetarg na dostawy zorganizował Krakowski Holding Komunalny. Dzięki niemu miasto ma zaoszczędzić na dostawach elektryczności co najmniej 6 mln zł w ciągu dwóch lat.

Można powiedzieć, że od 1 lipca 2021 r. budynki i podmioty Gminy Miejskiej Kraków w mniejszym stopniu będą się przyczyniały do pogłębiania efektu cieplarnianego. Oznacza to, że w okresie dwóch lat unikniemy ponad 325 tysięcy ton emisji CO2. Będzie to znaczący wkład Krakowa w ochronę klimatu – mówi Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego (KHK), lidera Krakowskiej Grupy Zakupowej Energii Elektrycznej (KZGEE).

Wyjątkowy przetarg

Przetarg dotyczył największej do tej pory ilości energii elektrycznej – 424 tys. MWh do 3258 punktów odbioru. Po raz pierwszy dotyczył wyłącznie dostaw z odnawialnych źródeł energii (OZE). Poza tym przyjęty model postępowania pozwala na zakup całości energii na najbardziej konkurencyjnych warunkach na Towarowej Giełdzie Energii.

Wyłoniony w postępowaniu wykonawca zadeklarował najniższą cenę za obsługę procesu zakupu i sprzedaży energii. Już ten fakt doprowadzi do oszczędności około 3 mln zł rocznie. Dodatkowo spółka Enea i KGZEE będą wspólnie wyszukiwać najkorzystniejsze momenty do giełdowych transakcji nabycia elektryczności. Od wiedzy, umiejętności i refleksu kupujących zależą dalsze oszczędności – tłumaczy Janusz Mazur, zastępca dyrektora biura ds. sprzedaży i obrotu energią KHK.

W myśl regulacji prawnych i zapisów umowy każdy podmiot miejski otrzyma gwarancję pochodzenia energii z OZE wystawioną przez Urząd Regulacji Energetyki.

Przeczytaj także: ZE PAK: fotowoltaika zamiast węgla brunatnego