Zależy nam na intensyfikacji realizacji celów transformacyjnych, które wyznaczyliśmy w strategii Grupy PGE. Wymaga to dodatkowych środków na rozwój. Nasz cel to pozyskanie około 3,2 mld zł. Pozyskany kapitał przeznaczymy na rozwój projektów inwestycyjnych, jak kablowanie sieci dystrybucyjnej, nowe projekty fotowoltaiczne, akwizycje lądowych farm wiatrowych i farm słonecznych oraz niskoemisyjne źródła gazowe. Chcielibyśmy, żeby w ofercie przede wszystkim wzięli udział nasi dotychczasowi najwięksi inwestorzy – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Dodatkowe środki pozwolą na dostosowanie koncernu do zmian regulacyjnych i zmieniającego się otoczenia rynkowego.

Strategia grupy zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., jednak już w 2030 r. PGE ma zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii (OZE) do 50%. W tym celu planuje wydać na inwestycje 75 mld zł.

Środki z planowanej emisji akcji mają zwiększyć tempo realizacji przedsięwzięć prowadzonych w latach 2022–2026 w trzech obszarach. W pierwszym, dystrybucyjnym, chodzi o zwiększenie udziału linii kablowych, przyspieszenie wymiany liczników na inteligentne i podniesienie efektywności w zakresie przyłączania nowych odbiorców i źródeł wytwarzania energii. W drugim, czystej energii, ma dojść do intensyfikacji rozwoju OZE, głównie mocy fotowoltaicznych, a także do przejmowania projektów lądowych farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych. Trzecim obszarem jest dekarbonizacja, gdzie spółka kładzie nacisk na źródła niskoemisyjne, w tym na sfinansowanie bloku gazowo-parowego w Rybniku oraz dekarbonizację ciepłownictwa w Zgierzu, Kielcach i Bydgoszczy.

Zdaniem PGE, emisja akcji z wyłączeniem prawa poboru jest optymalną formą pozyskania kapitału i pozwoli na maksymalizację pozyskanych funduszy na realizację i przyspieszenie zamierzeń. Ma też ograniczyć koszty zdobycia finansowania. W proponowanej uchwale przewidziano, że akcjonariusze spełniający jej warunki i dysponujący akcjami przekraczającymi 0,1% kapitału zakładowego, będą mieli prawo pierwszeństwa przydziału.

Koncern liczy, że dokapitalizowanie przyczyni się do wzmocnienia pozycji konkurencyjnej spółki i zwiększy dynamikę rozwoju.

Przeczytaj także: Tauron z ogromnym kredytem na sieci dystrybucyjne