Planowana moc instalacji wynosi 1 MW. Przewidziano montaż 2160 paneli fotowoltaicznych posadowionych na bloczkach betonowych i użycie inwerterów o mocy 90 kW (przekształcają prąd stały wytwarzany przez ogniwa na zmienny, który popłynie siecią) Wraz z infrastrukturą towarzyszącą obiekt zajmie teren nieczynnej hałdy o powierzchni 17,5 tys. m2. Położony w pobliżu Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiana Odpadów będzie tej jednostce dostarczać czystą energię elektryczną. Zaplanowano także budowę stacji transformatorowej nN/SN i montaż wewnętrznej instalacji elektrycznej. Obszar będzie ogrodzony.

Elektrownia słoneczna zostanie postawiona na terenie zrekultywowanej i zamkniętej kwatery składowiska odpadów nieszkodliwych. Ponieważ po zamknięciu wysypiska przez 50 lat nie można stawiać na jego obszarze żadnych budowli, MPGK musiało uzyskać decyzje i dokumenty na odstępstwo od tego wymogu.

Na składowisku znajdują się trzy kwatery. Pierwszą zrekultywowano i tam powstanie farma fotowoltaiczna. Druga aktualnie przechodzi rekultywację – tu także ma stanąć taki obiekt. Na trzeciej jeszcze przez maksymalnie 10 lat będą gromadzone odpady. Plany MPGK zakładają, że i tam w przyszłości pojawi się elektrownia słoneczna.

Farmę wybuduje spółka Eko-Solar z Namysłowa za ponad 5,7 mln zł. Prace mają zająć sześć miesięcy.

Przeczytaj także: Małopolska: miliony na modernizację systemu ciepłowniczego w Brzesku