Partnerzy portalu

Warszawa: kolektor Wiślany, czyli wielkie wyzwanie także dla producenta rur

Opublikowano: 29.09.2022

1800 rur do mikotunelowania firmy HABA-Beton Johann Bartlechner sp. z o.o. trafiło do Warszawy na potrzeby budowy środkowego odcinka kolektora Wiślanego. Do ich produkcji wykorzystano około 18 tys. m3 betonu i ponad 2 tys. ton stali. Fragment kolektora o długości 5,5 km i średnicy DN3200 zaprojektowano od komory połączeniowej z burzowcem Wenedów do komory połączeniowej z kolektorem Bielańskim. Każda dostarczona do Warszawy rura ma 3,8 m średnicy zewnętrznej (wewnętrznej – 3,2 m), 3 m długości i masę wynoszącą 24 tony.

Równie wielkim wyzwaniem, jak produkcja, był ich transport do stolicy z fabryki HABA-Beton w miejscowości Olszowa (woj. opolskie). Oba miasta dzieli około 350 km, co oznacza, że łącznie w obie strony pokonano ponad 1,2 mln km! Każdy transport organizowano w specjalnym trybie, który wymagał odpowiednich zgód i specjalnej trasy przejazdu.

Rury żelbetowe do mikrotunelowania z wkładką PEHD HABA-Beton o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych zapewnią bezawaryjny przesył ścieków kolektorem Wiślanym przez przynajmniej 100 lat.

Generalnym wykonawcą jest spółka Budimex, natomiast za roboty bezwykopowe odpowiada firma Sanimet. Inwestor to Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie.

Przeczytaj także: Dostajemy coraz więcej pytań. Co odpowiadamy? Że możemy wykonać nawet te największe zadania