Partnerzy portalu

Tunel w Świnoujściu: Wyspiarka zmierza do kołyski. Ma jeszcze 200 m

Opublikowano: 31.08.2021
polska , 31.08.2021

W ostatnich dniach tempo drążenia tunelu drogowego między wyspami Uznam i Wolin osiąga 14–28 m na dobę. Maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) pokonała już 1276 m, zostało jej jeszcze nieco ponad 200 m. Przed komorą odbiorczą zwolni, by bezpiecznie wejść w betonową „kołyskę”, a później do szybu odbiorczego.

Wyspiarka zakończy pracę w już gotowym betonowym bloku (kołysce). Trwają przygotowania do jej demontażu, takie jak wzmacnianie podłoża pod dźwigi, które będą wyciągać na zewnątrz demontowane elementy TBM. Po zakończeniu drążenia, rozpocznie się kolejny etap prac: wykonanie drogi, montaż sieci teletechnicznych oraz budowa wyjść ewakuacyjnych, która zostanie zrealizowana metodą mrożenia. W tunelu zaplanowano cztery takie obiekty: dwa w części drążonej i po jednym w miejscu szybu startowego i odbiorczego.

Na wyspie Wolin trwają roboty drogowe oraz wykończeniowe konstrukcji rampy w segmentach R1-R16. Z kolei w komorze startowej na wyspie Uznam uszczelniane są ściany szczelinowe. Rozpoczęto też prace związane z docelową konstrukcją wewnętrzną. To wykonywanie bruzd pod wsporniki stropu pośredniego, w tym wiercenie otworów, wklejanie prętów, zbrojenie szalowane i betonowane odcinkowe wsporników. Wykończana jest rampa w segmentach S1-S11.

W ubiegłym tygodniu w wydrążonym tunelu zamontowano 55 pierścieni obudowy o szerokości 2 metrów. Łącznie jest ich już 674 – 504 dwumetrowych i 170 półtorametrowych. Każdy z nich składa się z ośmiu segmentów montowanych przez maszynę za pomocą układarki. Układa je w tej samej kolejności, zmienia się tylko położenie pierwszego segmentu w kolejnym pierścieniu w związku z koniecznością uzyskania projektowej trasy tunelu. Jego obudowa jest wykonana z segmentów betonowych, wzmacnianych włóknami stalowymi, a w niektórych partiach zbrojona klasycznie koszami ze stali zbrojeniowej – mówi Jacek Król, inżynier rezydent z konsorcjum SWECO/Lafrentz.

Po wykonaniu elementów obudowy w zakładzie produkowane są prefabrykaty do konstrukcji do wykonania płyty jezdnej i kanału wentylacyjnego w części stropowej tunelu. Trwa też przygotowanie tymczasowej konstrukcji stalowej do wzmocnienia tunelu podczas wykonywania wyjść ewakuacyjnych.

Zobacz także: Prace wewnątrz tuneli Trasy Łagiewnickiej