• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Linia Poznań–Szczecin – zwierzęta mają przejścia przez szlak

Opublikowano: 25.11.2022
polska , 25.11.2022

Modernizacja linii kolejowej Poznań–Szczecin obejmuje budowę przejść dla zwierząt i dostosowanie do tego celu obiektów inżynieryjnych. To m.in. wilki, wydry, żmije, sarny i traszki żyjące w puszczach noteckiej i drawskiej. Powstaje ponad 90 takich miejsc.

Działania wynikają z obowiązku dbałości o przyrodę w miejscach inwestycji. Na modernizowanej linii kolejowej Poznań–Szczecin ponad 30 przebudowanych mostów, wiaduktów, przepustów przygotowano na potrzeby wędrówek zwierząt bytujących w pobliżu torów. To m.in. przeprawy nad Wartą, Notecią, Drawą, Bukówką i Mierzęcką Strugą. Żyjące tu gatunki to np. wilki, wydry, żółwie błotne, żmije zygzakowate, traszki grzebieniaste w obszarach Natura 2000 przez które przechodzi szlak (Puszcza Notecka, uroczyska Puszczy Drawskiej, Lasy Bierzwnickie, Lasy Puszczy nad Drawą, Puszcza Drawska). W trakcie robót powstanie jeszcze około 60 przejść dla lokalnej fauny.

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) monitorują trasy wędrówek zwierząt i na tej podstawie zlecają wykonanie przejść nad lub pod torami. Mosty kolejowe i przepusty wyposaża się w specjalne półki. Przy przeprawach pozostawia się teren pozwalający bezpiecznie pokonać tory dużym ssakom, jak sarny, wilki, dziki czy lisy. Prace prowadzi się pod nadzorem przyrodniczym, a budowy monitoruje pod kątem bezpieczeństwa zwierząt. Przy liniach kolejowych montuje się także fotopułapki i kamery.

Działanie związane z ochroną przyrody są określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Przejścia dla zwierząt powstają w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie” współfinansowanego z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).

Zobacz także: Via Baltica. Dwa lata budowy odcinka drogi S61