Wyniki analiz (czasoprzestrzenne rozkłady ciśnień i prędkości filtracji, rozkłady wycieków w czasie oraz mechanizmy utraty stateczności wraz z odpowiadającymi im wartościami współczynnika stateczności w każdej fazie wezbrania) pozwalają ocenić bezpieczeństwo wału w zakresie szczelności i stateczności. Szczególną uwagę poświęcono wykazaniu, iż symulacje zachowania się wału przeciwpowodziowego (zwłaszcza w warunkach gwałtownych wezbrań rzek górskich i podgórskich) należy prowadzić z wykorzystaniem modelu filtracji nieustalonej – wyniki uzyskane przy założeniu filtracji ustalonej mogą nie odpowiadać rzeczywistości.

W trakcie referatu omówiony zostanie model matematyczny filtracji nieustalonej z opisem strefy niepełnego nasycenia oraz algorytm oceny stateczności metodą proporcjonalnej redukcji parametrów wytrzymałościowych gruntu (redukcji c-Φ). Przykładowe wyniki obliczeń zostaną przedstawione w oparciu o system Metody Elementów Skończonych Z_Soil.PC.

Od Redakcji: temat powyżej przedstawiony zostanie rozwinięty podczas Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie", organizowanej w dniach 8-9 listopada 2011 r. w Sandomierzu. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu niniejszej Konferencji oraz do rozważenia udziału w spotkaniu zaplanowanym jako platforma wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami instytucji naukowych, inwestorów, wykonawców, producentów, dostawców i projektantów.