• RZGW w Poznaniu wyremontowały 12 ostróg na Warcie w Mechlinie
  • Wyrwy na prawym brzegu rzeki groziły podtopieniami gminnym miejscowościom
  • Naprawiona zabudowa powstała na przełomie XIX i XX w.

Naprawa budowli pochodzących z przełomu XIX i XX w. była konieczna ze względu na pogłębiającą się od lat erozję, która powodowała wzrost zagrożenia dla właściwego funkcjonowania Kanału Ulgi zabezpieczającego Śrem i pobliskie miejscowości przed powodzią.

Gdyby rzeka zmieniła kierunek i z pominięciem progu wlotowego dostała się do kanału, mogłaby całkowicie zmienić miejsce przepływu. Wskutek tego zagroziłaby stateczności wału przeciwpowodziowego, w konsekwencji doprowadzając do podtopień Śremu, Kawcza, Mechlina oraz uszkodzenia drogi wojewódzkiej stanowiącej obwodnicę Śremu.

Poszerzające się koryto rzeki, przerzucenie nurtu poza trasę regulacyjną oraz wypłycenie rzeki stwarzały niebezpieczeństwo powstawania zatorów podczas przepływu lodów, ale także mogło stanowić zagrożenie dla ruchu na szlaku żeglownym.


Remont wykonano metodą tradycyjną, najbardziej przyjazną środowisku, z zastosowaniem naturalnych materiałów tj. na bazie konstrukcji faszynowo-kamiennych, wykonywanych z wikliny zdolnej do wegetacji i kamienia łamanego (pokruszony materiał skalny np. granit). Konstrukcje te są zwieńczone koronkami kamiennymi w postaci narzutów kamiennych, z wypełnieniem wolnych przestrzeni pomiędzy kamieniami pospółką, która przyśpieszy proces kolmatacji narzutu. Zabieg taki zapewni lepsze warunki wegetacji dla porostów roślinnych – czytamy w komunikacie.

„Fundamentem” każdej ostrogi (pod głowicą i częściowo korpusem) jest materac faszynowy na geowłókninie wypełniony kamieniem (obciążenie stabilizacyjne materaca).

Przeprowadzone prace nie zmieniły kształtu rzeki, ani też formy jej zabezpieczenia. Za względu na historycznie niskie stany wody w Warcie naprawiona zabudowa jest uwidoczniona. Jednak Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Poznaniu przekonuje, że wraz z upływem czasu zabudowa zostanie objęta naturalną sukcesją roślinności i wkomponuje się w istniejącą przestrzeń.

Przeczytaj także: Wyremontowano przepust syfonowy rzeki Kłodnicy