• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Światowy lider w geotechnice postawił na firmę z Polski

Ważna zmiana na rynku monitorowania konstrukcji obiektów


Opublikowano: 16-12-2019 Źródło: GEO-Instruments

Od 9 grudnia br. Lloyd Acoustics Polska funkcjonuje jako GEO-Instruments Polska. Firma z Jędrzejowa stała się częścią międzynarodowej Grupy GEO-Instruments, która obecnie posiada pięć oddziałów: w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Polsce. Spółki GEO-Instruments wchodzą w skład Grupy Keller – światowego lidera w geotechnice. Zmiana nazwy ma podkreślić przynależność do Grupy Keller, której głównym mottem jest prowadzenie działań na światowym poziomie na lokalnych rynkach.


Fot. GEO-Instruments Fot. GEO-Instruments

GEO-Instruments zajmuje się szeroko rozumianym monitoringiem konstrukcji, stosując wszystkie jego dostępne metody. Polska dywizja, korzystając z doświadczeń Lloyd Acoustics Polska, na tle pozostałych światowych oddziałów będzie wyróżniać się dodatkowo oferowaniem usług związanych z prowadzeniem próbnych obciążeń, a także badaniami fundamentów.

Monitoring to skomplikowany proces

Do niedawna monitoring na polskich budowach był postrzegany nierzadko jako działanie drogie i niekoniecznie potrzebne. Z biegiem lat, kiedy liczne doświadczenia wynikające ze stosowania monitoringu, ale i z jego braku pokazały, że nie jest to „ekstrawagancja”, ale pilna potrzeba, zagadnienie monitorowania terenu budowy i jej otoczenia coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Zarówno inwestorzy, jak i wykonawcy zaczynają dostrzegać jego wagę, a systemy monitorujące przestają budzić zdziwienie. Jest to tym bardziej nieodzowne, że budujemy na terenach o coraz bardziej skomplikowanych warunkach gruntowych, w zwartej zabudowie miejskiej, na działkach, na których znajdują się liczne elementy infrastruktury podziemnej. To wszystko wiąże się z koniecznością dbania o bezpieczeństwo konstrukcji, kontrolą wpływu prowadzonej budowy na sąsiednie działki i znajdujące się na nich obiekty. Przede wszystkim jednak istotne jest bezpieczeństwo ludzi znajdujących się w obszarze oddziaływania budowy.

Każdy etap realizacji projektu pod kontrolą

GEO-Instruments Polska dostarcza najnowsze, sprawdzone rozwiązania w zakresie oprzyrządowania i kompleksowego monitorowania. Doświadczony zespół spółki zajmuje się projektowaniem i instalacją tego typu systemów. Usługi wdrażane są na każdym etapie – od najwcześniejszych etapów projektowania, poprzez doradztwo w zakresie doboru optymalnego oprzyrządowania aż po zarządzanie projektem w miejscu jego realizacji. Firma oferuje monitoring drgań, hałasu oraz zapylenia. Dostarcza inklinometry modułowe (SAA), tensometry, czujniki do pomiaru rozwarcia rys, czujniki pomiaru siły i naprężeń, hydrostatyczny system niwelacji precyzyjnej (HLS), ekstensometry prętowe i magnetyczne oraz piezometry, a także, co bardzo istotne, oprogramowanie do wizualizacji danych z monitoringu. Monitoring bardzo często mylony jest z obserwacją, a przecież obejmuje on szereg innych czynności i dostarcza ważnych informacji – w jego skład wchodzi m.in. obserwacja, ale też system zbierający dane, informujący o zdarzeniach. Dopiero sumaryczna analiza wszystkich danych pozwala podjąć odpowiednią decyzję – mówi Andrzej Kruczek, dyrektor zarządzający GEO-Instruments Polska.

Fot. GEO-Instruments Fot. GEO-Instruments

Aktualnie firma współpracuje z wykonawcami na wielu budowach w Polsce – zajmuje się m.in. badaniami fundamentów głębokich (np. pale i kolumny fundamentowe, ściany szczelinowe, kotwy i gwoździe gruntowe). Próbne obciążenia realizuje przy użyciu wszystkich dostępnych metod – statyczne za pomocą pali kotwiących, balastu, ekstensometrów lub jako kotwiąco-balastowe. Z kolei dynamiczne w odniesieniu do pali wierconych i wbijanych.  Jako jedyna w Polsce, a także jedna z niewielu w Europie, próbne obciążenia statyczne pali przeprowadza przy użyciu w pełni zautomatyzowanych zestawów obciążająco-pomiarowych.

Specjalistów z GEO-Instruments Polska można obecnie spotkać na budowie obwodnicy Janowa Lubelskiego w ciągu S19, gdzie prowadzą rozbudowany program próbnych obciążeń i badań pali fundamentowych wykonanych pod obiektami mostowymi. Współpracują także przy remoncie Kościoła św. Antoniego Padewskiego w Poznaniu – w tym przypadku dostarczyli automatyczny system monitoringu osiadań filarów obiektu z XVII w.

Fot. GEO-Instruments Fot. GEO-Instruments

Już niebawem zespół GEO-Instruments rozpocznie montaż urządzeń służących do monitoringu konstrukcji rozbudowywanego w Chorzowie Planetarium Śląskiego.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia