• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa: obie Pragi i Białołęka będą gotowe na wielką wodę

Opublikowano: 27-01-2020 Źródło: UM Warszawa

Warszawa zbuduje mur oporowy wzdłuż ulic Wybrzeże Szczecińskie i Wybrzeże Helskie. Mur będzie pełnić rolę zabezpieczenia przeciwpowodziowego. To inwestycja konieczna, ponieważ w 2010 r., w trakcie powodzi, uszkodzony został wał na Pradze Północ. Jak poinformował warszawski magistrat, „dlatego potrzebna jest dodatkowa ochrona prawej części miasta”.


Fot. UM Warszawa Fot. UM Warszawa
  • Wał trzeba wzmocnić, żeby ochronić m.in. obie Pragi
  • Będzie to element większego muru oporowego
  • Podpisano już umowę z wykonawcą

W rejonie Warszawy w czasie wezbrań poziom wody w Wiśle może podnosić się nawet do 700 cm powyżej normalnego stanu. Nowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe będzie składać się z muru oporowego żelbetowego wzdłuż drogi, a także narzutu kamiennego od strony rzeki. Ma to zabezpieczyć skarpę przed podmywaniem w czasie podwyższonych stanów wód. W przyszłości ten mur będzie stanowić kontynuację planowanego muru na Kanale Praskim, który powstanie w ramach inwestycji Port Praski. Koniec muru zlokalizowany ma być na północ od mostu Gdańskiego. Bezpieczeństwo mieszkańców to bezwzględny priorytet. Wraz ze zmianami klimatu, polskie aglomeracje są coraz bardziej narażone na powodzie. W zeszłym roku również mieliśmy falę wezbraniową na Wiśle – przypomina Justyna Glusman, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Warszawy.

Budowa muru oporowego to część większego projektu, przebudowy ulic Wybrzeże Szczecińskie i Wybrzeże Helskie na odcinku od ul. Okrzei do mostu Gdańskiego. To fragment o długości 2,2 km. Budowę zabezpieczenia przeciwpowodziowego połączyliśmy z inwestycją drogową. Wzmocnienie wału jest konieczne, by uchronić przed zalaniem obydwie Pragi, jak również Białołękę. Podkreślę, że parametry jedni pozostaną te same – dodaje Robert Soszyński, zastępca prezydenta Warszawy. W ramach tego zadania powstanie m.in. kładka pieszo-rowerowa nad kanałem w Porcie Praskim.

Na potrzeby tej inwestycji usuniętych zostanie 497 drzew: 266 kolidujących z murem oporowym, 194 z przebudową drogi dla rowerów i chodników oraz 37 z przebudową sieci podziemnych. Z kolei zaplanowano nasadzenie 74 nowych drzew i 32 843 m2 krzewów. Powstanie też 2781 m2 trawników.

Wszystko ma być gotowe w styczniu 2022 r.  Wartość inwestycji to 76 mln zł. Wykonawcą zadania jest firma Skanska.

Wisła w Warszawie w trakcie powodzi w 2010 r. Fot. UM Warszawa Wisła w Warszawie w trakcie powodzi w 2010 r. Fot. UM Warszawa

W trakcie powodzi w maju 2010 r. fala kulminacyjna w Warszawie wynosiła 779 cm. W efekcie uszkodzony został wał chroniący tereny Pragi Północ. Poważne akcje prowadzono także w Porcie Czerniakowskim (osunięcie skarpy), na Wale Zawadowskim oraz w wielu miejscach Wału Miedzeszyńskiego.

Przeczytaj także: Osuwający się kopiec Kościuszki trzeba naprawić. Tylko jak?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia