Partnerzy portalu

Eurokod 7: geotechnicy spodziewają się chaosu

Opublikowano: 29-01-2020 Źródło: inzynieria.com

Zmiany związane z opracowaniem Eurokodów drugiej generacji mogą i powinny mieć istotny wpływ na dokumentowanie geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych. Powstają jednak pytania: czy nowy EC7 będzie stał w zgodzie z rozporządzeniem z 2012 r. dot. geotechnicznych warunków posadowienia? A jeżeli nie, to czy nie jest zasadne zacząć już prace nad nowelizacją prawa budowlanego?


Fot. stock.adobe.com Fot. stock.adobe.com
  • Jak najszybsza nowelizacja prawa budowlanego jest niezbędna, by możliwe było projektowanie w odniesieniu do Eurokodów
  • Elementami warunkującymi poprawne projektowanie geotechniczne powinny być właściwie zaprojektowane, wykonane i udokumentowane badania
  • Konieczne są zmiany w ustawie Prawo budowlane, które pozwolą uprościć procedury administracyjne związane z realizacją inwestycji budowlanych

Eksperci twierdzą, że jak najszybsza nowelizacja prawa budowlanego jest absolutnie niezbędna. Ich zdaniem z dwóch powodów. Po pierwsze, obecnie obowiązujące (nie chodzi jedynie o wspomniane rozporządzenie) w żaden sposób nie warunkuje procesu projektowania w odniesieniu do normy Eurokod 7, a mówiąc szerzej, w ogóle do Eurokodów. Po drugie, należałoby wreszcie uporządkować przepisy, jeśli chodzi o wzajemne zależności między prawem budowlanym a geologicznym i górniczym.

Elementami warunkującymi poprawny przebieg procesu projektowania geotechnicznego powinny być właściwie zaprojektowane i wykonane, jak również udokumentowane badania, następnie ich poprawna interpretacja przeprowadzona przez osoby z właściwym przygotowaniem zawodowym. To wszystko jest konieczne, by móc płynnie przejść już do samego projektowania. Wszystkie te elementy są ujęte w Eurokodzie 7 i w jego nowej wersji będą jeszcze lepiej uwypuklone – mówi Mariusz Leszczyński (Komitet techniczny KT254 ds. Geotechniki w Polskim Komitecie Normalizacyjnym).

Mariusz Leszczyński, Komitet techniczny KT254 ds. Geotechniki w Polskim Komitecie Normalizacyjnym Mariusz Leszczyński, Komitet techniczny KT254 ds. Geotechniki w Polskim Komitecie Normalizacyjnym

Prawo budowlane i rozproszone kompetencje

Jeśli nowelizacja prawa nie doprowadzi do pełnej spójności, nadal będziemy mieli do czynienia ze swego rodzaju dualizmem, który znacząco wpływa na obniżenie standardów, jeśli chodzi o jakość prowadzonego rozpoznania geotechnicznego, nie wspominając już o doborze parametrów do projektowania.

Nie bez znaczenia są tu również obecnie procedowane zmiany w ustawie Prawo budowlane, dzięki którym możliwe będzie uproszczenie procedur administracyjnych związanych z realizacją inwestycji budowlanych. Część techniczna projektu prawdopodobnie w ogóle będzie wyłączona z dokumentów składanych w celu uzyskania pozwolenia na budowę. W sytuacji zachodzących zmian w prawie budowlanym, a tym bardziej w normie Eurokod 7, zmiana rozporządzenia będzie w zasadzie niezbędna – wyjaśnia Witold Bogusz (Instytut Techniki Budowlanej, Zakład Konstrukcji Budowlanych i Geotechniki).

Witold Bogusz, Instytut Techniki Budowlanej, Zakład Konstrukcji Budowlanych i Geotechniki Witold Bogusz, Instytut Techniki Budowlanej, Zakład Konstrukcji Budowlanych i Geotechniki

Jak widać, konieczność nowelizacji rozporządzenia nie budzi wątpliwości, natomiast pojawia się pytanie o to, kto miałby się tym zająć. Niestety, przeszkodą w podjęciu działań nowelizujących jest rozproszenie odpowiedzialności za poszczególne dokumenty oraz ciągle zachodzące zmiany w strukturach administracyjnych poszczególnych jednostek. Polski Komitet Normalizacyjny i podległe mu komitety, zaangażowane w prace nad Eurokodami, nie mają bezpośredniego wpływu na prace ustawodawcze i prawodawcze – przypomina Mariusz Leszczyński.

Prace nad nowelizacją rozporządzenia może podjąć tylko ministerstwo właściwe ds. budownictwa. W tej chwili jest to resort inwestycji i rozwoju, do niedawna funkcjonujący w zupełnie innej formie. Do niedawna było to przecież Ministerstwo Infrastruktury, z którym obecnie i tak trzeba byłoby współpracować z uwagi na duży wpływ ewentualnych zmian na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Eksperci podkreślają jednak praktyczny brak zainteresowania tych instytucji zmianami w zakresie normalizacji. Wskazują jednocześnie, że inne instytucje, np. naukowe, jak Instytut Techniki Budowlanej, choć posiadają zasoby merytoryczne niezbędne do przygotowania takiej nowelizacji, w praktyce nie mają ani wpływu na ich zainicjowanie, ani nie biorąc wiodącego udziału w pracach, poza opiniowaniem na etapie konsultacji (na równi z innymi instytucjami i stowarzyszeniami).

W praktyce, można się spodziewać dużego chaosu na etapie implementacji nowych Eurokodów (w perspektywie około 3–4 lat). Choć wyprzedzające przygotowanie odpowiednich dokumentów prawnych jest uzasadnione i możliwe (ogólna filozofia nowych Eurokodów nie powinna ulegać istotnym zmianom), jest to jednak mało prawdopodobny scenariusz – uważa Witold Bogusz.

Eksperci wzięli udział w IX Konferencja „Geoinżynieria w Budownictwie”, która w grudniu 2019 r. odbyła się w Krakowie.

Przeczytaj także: Geoinżynieria w Budownictwie: nowe wyzwania, nowe rozwiązania

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!