• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Za rok ma się zakończyć modernizacja śluz Kanału Gliwickiego

Opublikowano: 17-02-2020 Źródło: PGW Wody Polskie

Trwa gruntowna modernizacja Kanału Gliwickiego, jednej z najważniejszych śródlądowych transportowych dróg wodnych. Prace obejmują śluzy Sławięcice i Nowa Wieś w jego dolnym biegu – aktualnie przebudowywane są komory południowe. W IV kw. 2019 r. wyremontowano komory północne obu śluz. W nadchodzącym sezonie nawigacyjnym przeprawy będą odbywać się w unowocześnionych obiektach.


Prace w komorze północnej śluzy Nowa Wieś zostały zakończone. Fot. Wody Polskie Prace w komorze północnej śluzy Nowa Wieś zostały zakończone. Fot. Wody Polskie
  • Modernizacja sześciu śluz Kanału Gliwickiego zakończy się w I kw. 2021 r.
  • Inwestycja ma poprawić warunki żeglugowe dla transportu wodnego
  • Koszt trwającego etapu remontów śluz wynosi ponad 72 mln zł

Prowadzone prace obejmują wyburzenia i rekonstrukcje betonów na głowach górnych i dolnych oraz naprawa dna komory. Stalowe konstrukcje zostaną zabezpieczone antykorozyjnie, a nowe wrota komory będą ważyły łącznie 360 ton. Inwestycję realizuje spółka Skanska.

W ramach realizowanego projektu wyremontowane zostaną awanporty, w których m.in. powstaną nowe pomosty oraz punkty poboru wody i prądu dla jednostek korzystających z Kanału Gliwickiego. Remont przejdą też budynki sterowni, zarówno w części podziemnej, jak i nadziemnej oraz urządzenia mechaniczne i elektryczne napędowe wrót. Kompleksowe prace zostaną wykonane w budynkach maszynowni. Po zakończeniu modernizacji nastąpi wymiana oświetlenia obiektów na nowe energooszczędne lampy LED. W czasie modernizacji powstanie nowy kanał obiegowy, możliwe będzie śluzowanie oszczędnościowe. W projekcie znalazły się też nowe budynki socjalne, z których korzysta już obsługa śluz, drogi i nawierzchnie na terenie obiektów – informują Wody Polskie.


Nadzór na pracami pełni konserwator zabytków: infrastruktura śluzy na terenie woj. opolskiego znajduje się w lokalnym rejestrze zabytków. Roboty zorganizowano w taki sposób, by nie przerywać żeglugi – w trakcie remontu jednej komory, jednostki pływające korzystają z drugiej. Wszystkie śluzy Kanału Gliwickiego dysponują dwoma komorami o takich samych parametrach.

Montaż wrót w śluzie Nowa Wieś. Fot. Wody Polskie Montaż wrót w śluzie Nowa Wieś. Fot. Wody Polskie

Inwestycja jest prowadzona w ramach II etapu projektu „Modernizacji śluz odrzańskich na odcinku w zarządzie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach – przystosowanie do III klasy drogi wodnej”. W I etapie zmodernizowano śluzy Kłodnica i Rudziniec, kończą się remonty śluz w Łabędach i Dzierżnie.

Kompleksowa modernizacja sześciu śluz Kanału Gliwickiego zakończy się w I kw. 2021 r., zamykając kolejny etap projektu. Dzięki m.in. modernizacji ubezpieczeń brzegowych, poprawę stanu toru wodnego i uzupełnieniu infrastruktury związanej z transportem wodnym, polepszą się warunki żeglugowe na Kanale – czytamy w komunikacie.

Wartość projektu „Modernizacja śluz odrzańskich na Kanale Gliwickim, na odcinku w zarządzie RZGW Gliwice – przystosowanie do III klasy drogi wodnej – etap II” przekracza 72 mln zł, z czego prawie 61,5 mln zł stanowi unijne dofinansowania z Funduszu Spójności w ramach POIiŚ 2014-2020.

Kanał Gliwicki to 41-kilometrowa droga wodna, utworzona 80 lat temu z myślą o transporcie towarów z Górnego Śląska w kierunku portów bałtyckich. Powstawał w latach 1933–1939, w miejsce istniejącego od początku XIX w. Kanału Kłodnickiego, a którego przepustowość pozostawiała wiele do życzenia.

Przeczytaj także: Powstają umocnienia brzegu wyspy w Policach

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!