Temat suszy powraca w naszym kraju co roku, również obecnie jej doświadczamy. Dla naszego kwartalnika wywiadu udzieliła Agnieszka Śliwa, główny specjalista wydziału planowania w departamencie ochrony przed powodzią i suszą Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGW WP), na temat tego, które rejony Polski są najbardziej zagrożone powodziami, map powodziowych czy możliwości pełnego zabezpieczenia przed takimi katastrofami, jak zalanie.

Sposobem na zabezpieczenie ternu przed powodzią mogą być przesłony przeciwfiltracyjne. Są one wykorzystywane do budowy wałów przeciwpowodziowych, elementów towarzyszących budowlom hydrotechnicznym czy realizacji kondygnacji podziemnych przy wysokim poziomie zwierciadła wody gruntowej. Na łamach kwartalnika opisane zostały różne tego typu rozwiązania.

Poruszyliśmy również kwestię monitoringu przemieszczeń, który jest kluczowym narzędziem w przypadku zabezpieczenia placu budowy oraz kontroli negatywnych oddziaływań powstałych przy realizacji robót ziemnych fundamentowych w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących obiektów budowlanych. W numerze znalazł się artykuł na temat przebudowywanego Planetarium Śląskim w Chorzowie, gdzie zastosowano zintegrowany system monitoringu przemieszczeń. Poprosiliśmy również ekspertów o opinię na temat monitorowania oraz zapobiegania dzięki jego zastosowaniu negatywnemu oddziaływaniu robót budowlanych na sąsiednie nieruchomości.

Nie poprzestajemy jednak na tym: temat monitorowania podniesiemy podczas nowego wydarzenia, które znalazło się w kalendarzu naszych imprez branżowych: I Konferencji "Wpływ budowy na obiekty sąsiadujące", która odbędzie się w grudniu br. w Krakowie.

Zimą zapraszamy do stolicy Małopolski, ale już teraz zachęcamy do lektury czasopisma TUTAJ.

Treści z czasopisma są umieszczone na portalu po około 6 tygodniach. Zachęcamy: bądź na bieżąco i zamów je w wersji drukowanej.