W ramach tego samego zadania poszerzone do 38 m zostanie wejście do portu, co ma skutkować, jak poinformowano, zmniejszeniem falowania wewnątrz portu. Wydłużone molo będzie rówcześnie stanowić falochron osłonowy także zmniejszający falowanie w basenach portu.

Właśnie falowanie oraz spłycenie głębokości w okolicach pirsu do około 1,3 m ogranicza dostępność portu dla niektórych jednostek oraz pełne wykorzystanie infrastruktury portowej. Zaplanowano też, od narożnika nasady pirsu w stronę ulicy Gdańskiej, wydłużenie nabrzeża postojowego. Na dalszym odcinku wykonane zostanie umocnienie brzegów wschodniego i północnego.

Przy zmodernizowanym pirsie cumować będą statki pasażerskie białej floty i jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni. Dodano, że wspomniane działania rozwiążą problem falowania w porcie, poprawią bezpieczeństwo, umożliwią pełne wykorzystanie infrastruktury oraz podwyższą dostępność portu dla różnych jednostek.

Wszystko ma być gotowe do końca 2022 r. W ostatnim czasie podpisano umowę na unijne dofinansowanie inwestycji – wyniesie 11,2 mln zł.

Wkrótce Urząd Morski w Gdyni ma podpisać z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowę na dofinansowanie budowy falochronu zachodniego o długości 134 m w przystani w Krynicy Morskiej – Basen III – Nowa Karczma.

Zobacz także: Przekop Mierzei Wiślanej nabrał rozpędu. Aż roi się od maszyn