Zadanie polega na budowie pełnowymiarowej instalacji, która będzie pracować, bez przerwy, do końca I kwartału 2023 r. Chronić ma osiedla Łęgnowo-Wieś i Łęgnowo. Poprzez zatrzymanie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń oraz oczyszczenie gleby, ziemi i wód podziemnych zlikwidowane zostaną zagrożenia dla zdrowia ludzi, a także środowiska (w tym obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego).

Instalację wykona polsko-francuskie konsorcjum: Remea Societe par actions simplifiee a associe unique, Remea sp. z o. o. oraz Menard sp. z o. o. Wcześniej te same firmy przeprowadziły prawie dwumiesięczny etap pilotażowy, w ramach którego zaprojektowano i wykonano stanowisko doświadczalne. W ramach nowej umowy remediacja, jak poinformowano w komunikacie, przeprowadzona zostanie z wykorzystaniem innowacyjnej metody technicznej „pump and treat”, czyli „pompuj i oczyszczaj”, która polega na wypompowaniu zanieczyszczonej wody gruntowej, oczyszczeniu wód podziemnych w instalacji i zatłoczeniu wstępnie oczyszczonej wody do warstwy wodonośnej.

Jak powiedział Szymon Kosmalski, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, planowany system zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń oraz oczyści glebę i wody podziemne na powierzchni ponad 26 ha ze szkodliwych substancji charakterystycznych dla produkcji przemysłowej dawnego Zachemu. Wartość całego remediacyjnego projektu to ponad 90 mln zł.

Wcześniej na terenach dawnego Zachemu zainstalowano monitoring, w skład którego weszło kilkanaście piezometrów wyposażonych w automatyczne czujniki.

Co to jest remediacja?

Remediacja to działania, jakie podejmuje się w celu zmniejszenia lub usunięcia z gleby, ziemi i wód gruntowych niebezpiecznych substancji, a także z uwagi na potrzebę kontrolowania oraz ograniczenia ich rozprzestrzeniania się

Przeczytaj także. Świętochłowice: remediacja stawu Kalina tuż-tuż [wizualizacje]