• Koszty budowy zapory ze zbiornikiem przekroczą 124 mln EUR
  • Dzienne dostawy wody mają wynieść 24 tys. m3
  • Skorzysta z nich 300 tys. osób

Ważna pożyczka

Wejście na plac budowy było możliwe po zatwierdzeniu przez rwandyjski parlament pożyczki w wysokości 121,5 mln EUR (97,2% wartości projektu) z Afrykańskiego Banku Rozwoju (AfDB) z oprocentowaniem 1,47% rocznie. Budżet państwa pokryje resztę kosztów inwestycji w kwocie około 2,7 mln EUR (2,8%). Według ministra finansów i planowania gospodarczego Uzziela Ndagijimana zostanie ona spłacona za 25 lat z uwzględnieniem ośmioletniego okresu odroczenia. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie Muvumby do dostarczania wody mieszkańcom w celu zaspokojenia potrzeb domowych, hodowli bydła, nawadniania upraw w celu zwiększenia produkcji żywności, a także wytwarzania energii – powiedział minister.


Pomoc dla rolnictwa

Budowa zapory jest elementem programu rozwoju kraju do 2050 r. i tzw. pierwszej fazy krajowej strategii transformacji na lata 2017–2024. Obiekt ma dostarczać 24 tys. m3 wody dziennie dla około 300 tys. ludzi i umożliwić nawodnienie 7380 ha gruntów rolnych, a także pojenie bydła w 16 zbiornikach. Zapora będzie miała wysokość 30,5 m, szerokość 1,2 km, a jej zbiornik pojemność 35 mln m3. Zostanie też zamontowana elektrownia wodna o mocy 740 kW, która rocznie wyprodukuje 5700 MWh energii elektrycznej.

Zapobieganie skutkom susz

Woda zostanie zgromadzona w sektorach (części dystryktu) Karama, Gatunda i Rukomo, zasili też w wodę pitną sektory Karangazi, Rwimiyaga i Nyagatare.

Z opracowanie AfDB wynika, że projekt ma na celu zwiększenie produktywności i komercjalizacji produktów rolnych i hodowlanych poprzez realizację zintegrowanych praktyk zarządzania działami wodnymi, pozyskiwania wody z głównych i dolinnych zapór, nawadniania mokradeł i zboczy. Pomoże również podnieść jakość i ilość dostarczanej wody. W dystrykcie Nyagatare powtarzają się dotkliwe susze, podczas jednej z nich kilka lat temu utracono uprawy z obszaru prawie 23,45 tys. ha, padło 1750 krów. Zapora ma zapobiec takim zdarzeniom.

Przeczytaj także: Wielka Brytania: duży kontrakt na prace geotechniczne na kolejowej linii dużych prędkości