Aktualnie na sztucznej wyspie toczą się prace nurkowe związane z montażem podwodnych ściągów i zasyp piaszczysty ringu wyspy.

Ponadto, z wnętrza grodzy wydobywany jest namuł. Po zakończeniu robót bagrowniczych wnętrze to wypełniane jest piaskiem, wsypywanym kilkadziesiąt centymetrów powyżej lustra wody, tak aby sprzęt mógł pracować „na sucho”. Koparki profilują później piasek do odpowiedniego przekroju profilowego, a następnie wykonywana jest geotuba – konstrukcja piaszczysta z użyciem geosyntetyków. Finalnie, całość okładana jest kamieniem hydrotechnicznym, który dostarczany jest z portu w Elblągu. Jego drobniejsza frakcja wykładana jest na koronę grodzy (w przyszłości posłuży ona za drogę technologiczną), a grubsza trafia na skarpę, co ma zabezpieczyć wyspę przed destrukcyjnym działaniem fal i zalodzeniem. W sumie wbudowane zostanie 442 tys. m3 gruntu do zasypu wyspy.

Wyspa jest dzielona na dwie kwatery. Pierwsza, o objętości około 5,9 mln m3 jest zapełniana w fazie budowy toru wodnego. Druga, o objętości około 3,3 mln m3, będzie stanowiła rezerwę dla urobku pochodzącego z przyszłych robót podczyszczeniowych, koniecznych do utrzymania zakładanych głębokości toru wodnego do portu w Elblągu – podał Urząd Morski w Gdyni.

Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym powstaje w ramach I etapu budowy drogi wodnej łączącej zalew z Zatoką Gdańską. Składowany na niej będzie urobek, a docelowo stanowić ma siedlisko dla ptaków.

Etap II inwestycji obejmuje przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg w zakresie obudowy brzegów, które docelowo przejmą funkcje przeciwpowodziowych wałów ziemnych, budowę przystani niskich, ułatwiających dostęp do rzeki oraz budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo, wraz ze zmianami układu drogowego. Z kolei w III etapie zrealizowane zostaną roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg.

Zobacz nasz SERWIS SPECJALNY: PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ