Za najlepszą uznano propozycję spółki DCT Gdańsk, właściciela największego terminala kontenerowego na Morzu Bałtyckim, jednocześnie jednego z 15 największych tego typu obiektów w Europie w 2020 r. Spółka wybudowała już w Gdańsku dwa morskie terminale o łącznej przepustowości 3 mln TEU.

Zwycięstwo w konkursie oznacza, że dojdzie do budowy kolejnego – Baltic Hub 3. Tym samym w Porcie Gdańsk powstanie trzecie nabrzeże głębokowodne, a możliwości przeładunkowe DCT Gdańsk zostaną zwiększone o 1,5 mln TEU, do łącznie 4,5 mln TEU rocznie.


Zbudowane będzie długie na 717 m nabrzeże o głębokości 18 m, a także plac o powierzchni 36 ha. Na terenie Baltic Hub 3 pracować ma m.in. siedem suwnic nabrzeżowych zdolnych do załadunku i rozładunku największych statków na świecie oraz 20 automatycznych suwnic RMG.

Budowa trzeciego nabrzeża naszego Terminalu Baltic Hub oznacza otwarcie nowej ery w przeładunkach kontenerów. DCT Gdańsk to prawdziwy terminal XXI w., a budowa Baltic Hub Terminal 3 wprowadzi najnowocześniejsze technologie niskoemisyjne, z których każdy europejski port byłby dumny. Nawet beton użyty do budowy będzie miał mniejszy wpływ na emisję dwutlenku węgla – powiedział Charles Baker, dyrektor zarządzający DCT Gdańsk.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa rozpocznie się w drugiej połowie 2022 r. i potrwa około dwóch lat. Baltic Hub 3 powstanie na wschód od istniejącego nabrzeża T1, do którego będzie przylegać. Wartość planowanej inwestycji to około 2 mld zł (450 mln EUR).  

Przeczytaj także: Jak skutecznie oddzielić wodę od lądu?