• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przekop Mierzei Wiślanej: pochylnie dla zwierząt, falochron, mosty

Opublikowano: 03-12-2021 Źródło: Urząd Morski w Gdyni

Prace geotechniczne, pochylnie dla zwierząt, budowa sztucznej wyspy, falochronu i mostów, działania na rzecz ochrony środowiska – to tylko niektóre prace prowadzone lub zakończone w ramach przekopu Mierzei Wiślanej. Pierwsza część inwestycji zakończy się w 2022 r.


Fot. mat. prasowe NDI/Besix Fot. mat. prasowe NDI/Besix
  • Kończą się prace od mostu południowego do Zalewu Wiślanego
  • Dla zwierząt wykonano po dwie pochylnie na każdym brzegu
  • Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym będzie miała 181 ha

Bliski koniec prac od mostu południowego do Zalewu Wiślanego

Dobiegają końca roboty od mostu południowego do Zalewu Wiślanego. Wykonano oczepy żelbetowe, drogę techniczną wraz z nawierzchnią z kostki, kończy się montowanie elementów wyposażenia hydrotechnicznego. Od strony zachodniej wykonano narzut kamienny, te same prace od strony wschodniej są na finiszu. Wkrótce, dzięki zakończeniu spraw środowiskowych, rozpoczną się roboty ziemne związane z wykopami o rzędnej 2,5 do poziomu spodu kanału żeglugowego.

Fot. mat. prasowe NDI/Besix Fot. mat. prasowe NDI/Besix


Pochylnie dla zwierząt

Prowadzony jest stały monitoring przyrodniczy. W najwęższym miejscu kanału żeglugowego powstały cztery pochylnie tworzące dwa niezależne przejścia dla zwierząt. Pochylnie, po dwie na każdym brzegu, położne vis a vis, mają szerokość 5 m i długość 22 m – komentuje Dorota Słabek, naczelnik wydziału oddziaływania inwestycji na środowisko w Urzędzie Morskim w Gdyni. Aby ułatwić zwierzętom wydostanie się z kanału, nawierzchnie pochylni zostaną wykonane z geokraty, wypełnionej żwirem i otoczakami, a następnie będą obsiane trawą. Nasadzona zostanie także zieleń naprowadzająca do pochylni – dodaje.

Fot. mat. prasowe NDI/Besix Fot. mat. prasowe NDI/Besix

Minimalizacja oświetlenia

Wzdłuż kanału będą wydzielone rejony o największym zaciemnieniu w porze nocnej, a wzdłuż mierzei zaplanowano nasadzenie pasów zieleni średniej bez oświetlenia. Natomiast, jak czytamy w komunikacie, -oświetlenie kanału żeglugowego, układu drogowego i dróg technologicznych w jego pobliżu będzie miało możliwe najcieplejszą barwę, tak by zminimalizować efekt bariery dla ptaków i nietoperzy. Pod nadzorem ornitologa przygotowano też 57 budek dla ptaków i 100 dla nietoperzy.

Fot. mat. prasowe NDI/Besix Fot. mat. prasowe NDI/Besix

Sztuczna wyspa dla ptaków

Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym będzie miała 181 ha. Wykonano już większość prac związanych z pogrążaniem ścianek szczelnych czy montażem ściągów, prowadzone są roboty czerpalne i zasypywanie grobli. Trwa układanie kamienia na pasie technicznym i narzutu z kamienia hydrotechnicznego na skarpie. Wkrótce zostanie wykonana połowa cięcia ścianki szczelnej. Obiekt ma być siedliskiem ptaków.

Fot. mat. prasowe NDI/Besix Fot. mat. prasowe NDI/Besix

Prace na Zatoce Gdańskiej

W najbliższych miesiącach zaplanowano prace na Zatoce Gdańskiej: zakończenie zasypywania grodzy na falochronie zachodnim, kontynuację prac narzutowych i robót żelbetowych na obu falochronach, a także wykonanie podłoża i warstwy wyrównawczej z betonu i nadbudowy na obu falochronach oraz oczepów na ścianach w rejonie śluzy. Przewidziano montaż elementów konstrukcji stalowej bram oraz mechaniki, a także wyposażenia hydrotechnicznego.

Fot. mat. prasowe NDI/Besix Fot. mat. prasowe NDI/Besix

Most Południowy oddano na początku lata, natomiast w przypadku Mostu Północnego rozpoczęto próbne obciążenie.

Trzy etapy inwestycji

W 2022 r. ma zakończyć się pierwsza część inwestycji – budowa kanału na Mierzei Wiślanej. Droga wodna z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga będzie liczyć 25 km.

Wykonawcą robót budowlanych w ramach projektu „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – część I” jest konsorcjum firm NDI i Besix.

Fot. mat. prasowe NDI/Besix Fot. mat. prasowe NDI/Besix

Trwają też prace na drugiej części, obejmującej obudowę brzegów rzeki Elbląg i mostu obrotowego w Nowakowie. Ich wykonawcą jest spółka Budimex. Toczy się postępowanie przetargowe dotyczące trzeciej części inwestycji – pogłębienia toru wodnego na Zalewie Wiślanym. Inwestorem całości jest Urząd Morski w Gdyni.

Fot. mat. prasowe NDI/Besix Fot. mat. prasowe NDI/Besix

Przeczytaj także: Profilowanie skarp na torze wodnym Świnoujście–Szczecin

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia