• Budowa terminalu T3 będzie prowadzona w dwóch etapach
  • Baltic Hub stanie się jednym z największych w Europie terminali kontenerowych pod względem możliwości przeładunkowych
  • Zwiększone zostaną o 1,5 mln TEU

Co to jest Baltic Hub?

Baltic Hub, który zaczął działać w 2007 r. (wtedy jako DCT Gdańsk), ma zdolność przeładunkową do 3 mln TEU rocznie. Całkowita długość dwóch głębokowodnych nabrzeży terminalu wynosi 1,3 km (jednoczesna obsługa czterech statków, ponad 700 rocznie, w tym 100 największych kontenerowców na świecie). Terminal generuje ponad 12 mld zł rocznie do budżetu państwa z podatku VAT, akcyzy i ceł.

Baltic Hub, czyli zaczęła się budowa terminalu

Budowa terminalu T3 będzie prowadzona w dwóch etapach. W pierwszym powstanie obiekt o powierzchni 36 ha i głębokości operacyjnej 17 m, a obszar zostanie w całości odzyskany z morza. Rozpoczęto już pogłębianie toru wodnego i zalądowienie obszaru wodnego pod konstrukcję zasadniczą. Do tych prac wykorzystany zostanie m.in. specjalny statek przystosowany do użycia odpowiedniego materiału z dna na potrzeby konstruowania platformy pod terminal. Oszacowano, że w ramach robót czerpalnych pozyskanych będzie ponad 4 mln m3 urobku. Zaczęto także zabudowę ścian szczelnych wokół przyszłego terminalu.


Ten zakres ma być gotowy do I połowy 2024 r.  W ramach kolejnego etapu zbudowana zostanie ściana nabrzeża o długości 717 m i głębokości 17,5 m. Te roboty powinny rozpocząć się na początku 2023 r., a skończyć w II kwartale 2025 r. Całkowita wartość inwestycji to 450 mln euro. Dzięki temu wszystkiemu możliwości przeładunkowe Baltic Hub zwiększone zostaną o 1,5 mln TEU (kontenery 20-stopowe) – do 4,5 mln TEU rocznie. Tym samym będzie jednym z największych w Europie terminali kontenerowych pod względem możliwości przeładunkowych. Dodatkowo inwestycja ta sprawi, że gdański port stanie się największym portem kontenerowym, przeładowującym najwięcej kontenerów na Bałtyku. Myślę, że to nie jest ostatnie słowo, ponieważ plany rozwoju Baltic Hub są jeszcze ambitniejsze – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Wykonawcą (system „projektuj i buduj”) jest konsorcjum firm Budimex i DEME. Roboty już wystartowały.

Przeczytaj także: W Porcie Gdańsk zakończono przebudowę nabrzeża Ziółkowskiego