IX Konferencja „Geoinżynieria w Budownictwie” odbędzie się w Krakowie, w dniach od 3 do 5 grudnia br. Na każdy z konferencyjnych dni zaplanowano innego typu aktywności.

Pierwszego dnia odbędą się warsztaty pt. „Projektowanie fundamentów płytowo-palowych”. Podzielone zostaną na część teoretyczną i praktyczną – uczestnicy nie tylko dowiedzą się, czym jest i jak działa fundament płytowo-palowy, ale przede wszystkim nauczy się metodyki jego projektowania. Prowadzący, Grzegorz Kacprzak z Politechniki Warszawskiej, Mariusz Leszczyński z Komitetu Technicznego KT254 ds. Geotechniki w Polskim Komitecie Normalizacyjnym oraz Piotr Rychlewski z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów podzielą się swoją wiedzą, poprowadzą ćwiczenia, a później… dadzą uczestnikom możliwość sprawdzenia się w specjalnym teście. Warsztaty zakończy dyskusja z możliwością zadawania pytań przez uczestników.

Aktualna wiedza w pigułce

Oficjalnie, konferencyjne obrady rozpoczną się następnego dnia. Otworzy je przewodnicząca Konferencji, Monika Socha-Kośmider. 4 grudnia odbędą się trzy sesje referatowe.

W ramach pierwszej sesji uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prezentacji dotyczących rozpoznawania podłoża, zabezpieczeń ścian głębokich wykopów, problematyki określania maksymalnej wysokości budynków posadowionych w rejonie infrastruktury podziemnej, a przede wszystkim tak potrzebnych w branży norm i wytycznych w postaci nowej generacji Eurokodu 7.

Problematyka wykopów głębokich pojawi się również w trakcie sesji II, ale poruszona zostanie również tematyka systemów iniekcyjnych do podłoża gruntowego, palowania czy monitorowania przemieszczeń – zaprezentowane zostaną też polskie i zagraniczne rozwiązania stalowe, w tym te stosowane w obrębie inwestycji z zakresu infrastruktury komunikacyjnej i budownictwa kubaturowego. Omówione zostaną też case study, takie, jak np. inwestycja obejmująca budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Trzecia i ostatnia sesja poświęcona zostanie na rozważania dotyczące wpływu budowy na obiekty sąsiednie, wzrostu znaczenia badań geofizycznych w rozpoznaniu podłoża gruntowego czy zastosowania georusztów w budownictwie. Podjęty zostanie też nośny temat zmian klimatu w kontekście projektowania geotechnicznego.

Wśród prelegentów znajdą się m.in.: dr hab. inż. Jędrzej Wierzbicki, prof. UAM, dr hab. inż. Maciej K. Kumor, prof. nadzw. UTP, dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW, dr inż. Tomasz Godlewski, dr inż. Irena Bagińska, Politechnika Wrocławska... i wielu innych ekspertów!

Zwieńczeniem całego dnia będzie uroczysta gala, połączona z rozdaniem nagród TYTAN w obszarze geoinżynierii.

Warto rozmawiać! Geoinżynieryjne fora dyskusyjne

Niewątpliwą zaletą wszystkich konferencji organizowanych przez nasze Wydawnictwo jest tworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczenia. Dlatego zdecydowaliśmy się w tym roku na wprowadzenie for dyskusyjnych. W trakcie ich trwania przedstawiciele świata nauki, jak również inwestorzy i wykonawcy, a przede wszystkim uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość odniesienia się do konkretnych zagadnień związanych z realizacjami geoinżynieryjnymi w budownictwie kubaturowym oraz inżynierii lądowej. Głównym celem tego punktu programu będzie wspólne wskazanie konkretnych rozwiązań, które ułatwią realizację inwestycji z różnych obszarów budownictwa.

Szczegółowy program znajdziecie Państwo na stronie www konferencji

Przeczytaj także: Geotechnika w budownictwie i infrastrukturze komunikacyjnej