W palecie rozwiązań budowlanych znajduje się m.in. palowanie, chętnie stosowane przez wykonawców. Dlatego podczas IX Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”, która odbędzie się w Krakowie, w dniach od 3 do 5 grudnia br., nie może zabraknąć fachowej wiedzy na ten temat.

Daniel Słowikowski, ekspert z firmy Polbud-Pomorze sp. z o.o., przedstawi referat pt. Pale IS: skuteczność bez kompromisu – od technologii do realizacji. Prezentacja będzie miała na celu omówienie technologii pali z iniekcyjnie poszerzaną podstawą (Pale IS), które są innowacyjnym rozwiązaniem technicznym stosowanym od ponad trzech lat, głównie w budownictwie drogowym i kolejowym. Jest to metoda opracowana przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów w Warszawie oraz Polbud-Pomorze sp. z o.o.

Pale IS są połączeniem klasycznych technologii formowania pali w gruncie z technologiami iniekcyjnymi, dającymi określone korzyści techniczne i ekonomiczne. Główną ideą tej technologii jest zwiększenie nośności pala poprzez zwiększenie nośności jego podstawy, co jest realizowane poprzez zwiększenie pola powierzchni podstawy, przy czym zwiększenie (poszerzenie) podstawy pala wykonywane jest metodą iniekcji strumieniowej, wspomaganej iniekcją doprężającą.

Co istotne, poszerzenie podstawy metodą IS może być stosowane praktycznie do wszystkich rodzajów pali.

Nie tylko pale

Konferencję poprzedzą całodniowe warsztaty dotyczące fundamentów płytowo-palowych. Poprowadzą je specjaliści: Grzegorz Kacprzak z Politechniki Warszawskiej, Mariusz Leszczyński z Komitetu Technicznego KT254 ds. Geotechniki w Polskim Komitecie Normalizacyjnym oraz Piotr Rychlewski z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Omówią m.in. kwestię nośności fundamentu płytowo-palowego, starą i nową generację norm Eurokod 7, a także badania podłoża gruntowego konieczne w przypadku projektowania fundamentów płytowo-palowych.

Grzegorz Kacprzak, już podczas obrad, przedstawi również case study dotyczące Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i zaprezentuje kompleksową weryfikację fundamentu płytowo-palowego.

Przeczytaj także: Geotechnika w budownictwie i infrastrukturze komunikacyjnej